Mentální anorexie

Anorexie patří do poruch příjmu potravy. Onemocnění je zdraví velmi nebezpečné, není-li nemoc léčena, může nakonec způsobit metabolický rozvrat a smrt. Jedná se o duševní onemocnění, charakterizované neustálou snahou zhubnout. Nemocní si zakazují potraviny, kontrolují svůj kalorický příjem a nepřirozeně nadmíru cvičí.  Nemoc nastupuje nejčastěji v pubertě a adolescenci a v 95 % postihuje ženy.

Lidé trpící anorexií jsou posedlí svou váhou a neustále se kontrolují. I když jsou na kost vyhublí, pořád si připadají tlustí. Anorexie je onemocnění, které se sice točí kolem jídla, ale je to hlavně také psychické onemocnění, kdy se postižený snaží vypořádat s emocionálními problémy, perfekcionizmem a touhou po kontrole. Nemocní s anorexií si připadají tím hodnotnější, čím jsou hubenější. Zpravidla se jim změní nálada a chování, jsou podrážděnější a trpí stresem, v horším případě depresemi.

Jaké jsou příčiny vzniku onemocnění? 

1.    Genetická souvislost.

2.     Nízké sebevědomí.

3.     Emoční labilita.

4.     Sklony k perfekcionizmu, touha po štíhlosti.

 

Jaké jsou příznaky anorexie?

1.     Extrémní ztráta hmotnosti.

2.     Neustálé držení diet.

3.     Poruchy spánku.

4.     Nažloutlá kůže.

5.     Problémy s vlasy a nehty.

6.     Bolesti břicha a zácpy.

7.     Ztráta menstruace.

 

Při podezření na anorexii doporučujeme konzultaci s lékařem, u dětí a dospívajících bývá první volbou obvodní lékař. Léčba probíhá ambulantně, u vážnějších případů je nevyhnutná hospitalizace, jelikož nemocnému mohou selhat některé orgány. Doporučuje se také psychoterapie. Ve většině případů se nasazují antidepresiva a neuroleptika. Dále se při léčbě podávají anabolika, vitamin B12 a vitamin D, železo a zinek.

 

 

 

 

Loading...

Nemoci