Jedná se o zánětlivé onemocnění postihující mozek a mozkové blány. Toto onemocnění je způsobeno Flaviviry, které jsou přenášeny na člověka klíšťaty. K nákaze může dojít také tzv. alimentární cestou, kdy dojde k požití nedostatečně tepelně zpracovaného kravského, kozího nebo ovčího mléka. Člověk se nakazí při pobytu v přírodě, zejména v listnatém či smíšeném lese, kdy se infikované klíště přisaje na kůži člověka. Na jaře je výskyt drobný, v průběhu léta a na podzim bývá velmi četný.
Jaké jsou příznaky klíšťové encefalitidy?
1. Většinou tvá 7 – 14 dní než se onemocnění v organismu člověka projeví.
2. První fáze – většinou se objeví příznaky lehké chřipky – nevolnost, teplota, bolest kloubů a svalů.
3. Poté může nastat období klidu, někteří pacienti nemusí příznaky první fáze vůbec pocítit, může přejít rovnou na druhou fázi, nebo se může pacient uzdravit a druhá fáze nepropukne.
4. Druhá fáze – zasáhnutí nervové soustavy, příznakem je vysoká horečka, nevolnost, zvracení, světloplachost, svalový třes, poruchy spánku, dezorientace, obrna. Porucha míchy mívá za následek smrt (objevuje se většinou u pacientů nad 60 let).
Léčba klíšťové encefalitidy
Při podezření je důležité co nejdříve navštívit lékaře, který provede krevní obraz. Pokud se nemoc prokáže, pacient je hospitalizován a je zahájena vhodná léčba. Je důležité dodržovat klid na lůžku, vyhnout se veškerým sportovním aktivitám a psychické námaze. Neexistuje přímá léčba, je důležité minimalizovat příznaky, užívat potřebné vitaminy a minerální látky.
Prevence
Nejúčinnější formou prevence je očkování, které se podává buď ve třech, nebo čtyřech dávkách. Očkuje se od jednoho roku života. Při pohybu v zalesněných oblastech bychom měli mít ochranné oblečení, používat repelent a po návratu domů se převléknout, umýt a zkontrolovat, zda nemáme klíště přisáté. Pokud ho objevíme, měli bychom klíště odstranit velmi šetrně a před manipulací použít dezinfekci. Klíště bychom měli uchopit u hlavičky, nikdy ne u zadečku a pomalu ho pinzetou vykroutit. Nepoužívejte mastné přípravky, klíště se může udusit a vyvrhnout obsah střev do rány, čímž vzniká riziko přenosu nákazy. Nedotýkejte se ho holýma rukama. Po vyjmutí klíštěte místo výskytu opět vydezinfikujte.