Mononukleóza

Mononukleóza je infekční onemocnění hrtanu a mízních uzlin. Říká se jí také polibková nemoc, jelikož je způsobena virem Epstein-Barrové, který patří do skupiny herpetických virů. Přenáší se slinami, například při líbání, nebo kapénkovou nákazou. Nejčastěji postihuje děti a dospívající mládež. Onemocnění je těžce rozeznatelné od jiných virových onemocnění, jelikož má zpravidla stejné příznaky a průběh. V organismu přetrvávat delší dobu a k jeho aktivaci může dojít při oslabení organismu, ve stresovém období či nervovém vyčerpání. Děti onemocnění snášejí lépe, v dospívání je průběh horší. Inkubační doba trvá 4–6 týdnů.

Jaké jsou příznaky onemocnění?

1.    Zvětšení lymfatických uzlin – zpravidla dochází ke zduření krčních uzlin, výjimečně se zduří i uzliny jiné.

2.    Bolest v krku.

3.    Únava.

4.    Horečka.

5.    Bolest hlavy.

6.    Nechutenství.

Pokud se objeví některé z těchto příznaků, je vhodné vyhledat lékaře, který po odběru krve a výtěru z krku určí, zda se jedná o běžné virové onemocnění či mononukleózu. Důležité je také zjistit, zda nejsou zvětšené játra a slezina. Mononukleózu mohou provázet různé závažné komplikace – ucpání horních cest dýchacích, zápal plic, zánět srdečního svalu, zánět mozkových blan, trvalé oslabení imunity, onemocnění jater a jiné.

Jaká je léčba mononukleózy?

1.    Neexistuje žádný specifický lék. Pokud dojde k druhotné bakteriální infekci, nasazují se antibiotika.

2.    Tlumení bolestí.

3.    Snižování horečky.

4.    Klid na lůžku.

5.    Jaterní dieta.

6.    Po dobu nemoci zákaz fyzické aktivity.

7.    Přírodní a doplňková léčba – vitamin C, vitamin E, echinacea, pokud by byly nasazeny antibiotika, doporučuje se po jejich užití nebo během léčby užívat probiotika.

Loading...

Nemoci