Inkontinence

Inkontinence jako taková není nemoc, ale spíše příznak vyskytující se z různých příčin. Během života však postihuje až 50 % žen.

Rozlišujeme několik druhů:

1.Stresová inkontinence – tj. únik malého množství moči, např. při smíchu, zakašlání, kýchnutí a těžké fyzické námaze. Tento typ je nejlépe léčitelný, ale přesto je důležité problém včas konzultovat s lékařem.

2.Urgentní inkontinence – na rozdíl od předešlého typu je provázena náhlým nutkáním na toaletu – žena s takovýmto problémem může být i několikrát za noc buzena tímto silným pocitem a často dojde k úniku moči, protože na toaletu nestihne dojít. Tento typ je většinou důsledkem jiného onemocnění, např. bakteriálního zánětu močových cest. 

3.Inkontinence z přeplnění – močový měchýř se na základě nervové poruchy není schopen zcela vyprázdnit.

4.Smíšené inkontinence – kombinace různých příčin.

Výskyt inkontinence se zvyšuje s přibývajícím věkem ženy – hlavně proto, že povolují svaly pánevního dna. Důvodem však může být i prodělání těžkého porodu nebo nadměrná fyzická zátěž při zvedání břemen.

Existuje prevence?

Částečně lze problému předejít posilováním svalů pánevního dna. Bohužel však inkontinenci působí i faktory, které ovlivnit nemůžeme.

Mnoho žen se o tomto problému stydí mluvit, ale je nutné se o něm včas poradit se svým lékařem a nenechat potíž dojít do pozdějších stadií, kdy léčba už nebude tak snadná. Můžete samozřejmě předcházet rizikovým situacím nebo nosit vložky, nicméně toto není dlouhodobé řešení. Pokud je příčinou již zmiňované oslabení svalů pánevního dna, pomůžou vám tzv. Kegelova cvičení pánevního dna. Další možností léčby může být hormonální terapie – to pokud je inkontinence způsobena poklesem hladiny ženského hormonu estrogenu, který je poté dodáván tělu ve formě poševních čípků, krému nebo tablet.

Existuje i operativní léčba, která inkontinenci odstraní navždy. Do těla je voperována tzv. TVT páska, která podporuje ochablou močovou trubici. Tato operace trvá asi 30 minut.

Pro správnou léčbu je však nutné zjistit pravou příčinu. Tomu můžete pomoci tzv. mikčním kalendářem, což je jednoduchý diář, do kterého se zapisuje denní příjem tekutin a režim vyprazdňování močového měchýře. Důležité je mít dostatek tekutin a vynechat nápoje, které obsahují alkohol či kofein. Z takového kalendáře lékař jednodušeji zjistí příčinu a zahájí adekvátní léčbu.

Nechtěnému úniku moči můžete bránit i pomocí různých doplňků stravy, např. těch s obsahem účinných látek ze štýrské dýně nebo červeného jetele. 

Loading...

Nemoci