Horečka dengue je nemoc přenášená komáry, jedná se o virové onemocnění způsobené virem dengue. Nejvíce je rozšířená v oblasti Afriky, Asie, ale i Severní Ameriky a první zmínky o ní pocházejí z konce 18. století.
Kromě projevu zachyceného v samotném názvu nemoci – horečky – se při onemocnění horečkou dengue objevují také následující symptomy:
- bolesti hlavy,
- velmi silné bolesti svalů a kloubů (nemoci se přezdívá „lamačka kostí“, což je odráží právě silné boleti, která ji doprovázejí),
- vyrážka (pokud se neobjeví, může být horečka dengue zaměněna za „obyčejnou“ chřipku),
- krevní podlitiny.
Kromě těchto příznaků se u některých pacientů může objevit i průjem nebo zvracení, v některých případech i vnitřní krvácení.
Nemoc se začne projevovat mezi třetím a čtrnáctým dnem po kontaktu s virem, u většiny nakažených má však mírný (nebo i žádný) průběh a objeví se například pouze horečka. Závažnější průběh může mít u dětí, přičemž nemoc paradoxně hůře postihuje zdravé a dobře živené děti.
Příznaky většinou samy postupně vymizí a samotná nemoc obvykle trvá zhruba týden. Léčí se pouze její symptomy. Důležité je snižovat horečku a dbát na dostatečný přísun tekutin.
Proti horečce dengue neexistuje účinná vakcína, a není tedy možné se třeba před návštěvou oblasti, kde se choroba vyskytuje endemicky (trvale), nechat očkovat. S ohledem na přenášení komáry může jako prevence posloužit používání repelentů proti hmyzu.