Lehká mozková dysfunkce

Jedná se o onemocnění, jež se projevuje lehkými odchylkami mentálního vývoje dítěte na základě oslabení funkce centrální nervové soustavy (CNS). Projevy dítěte se jeví jako nezvyklé a zvláštní.


Jak se lehká mozková dysfunkce nejčastěji projevuje?

1.    Poruchy psychiky.

2.    Nerovnoměrný vývoj intelektových schopností.

3.    Nesoustředěnost a nízká vytrvalost.

4.    Hyperaktivita, hypoaktivita.

5.    Výkyvy nálad.

6.    Poruchy vnímání.

7.    Impulsivita.

K oslabení funkce centrální nervové soustavy dochází již v těhotenství nebo přímo při porodu. Příčinou také mohou být genetické vlivy, bezvědomí dítěte v raném dětství či prodělání těžkého traumatu.

O dítě je nutné se starat 24 hodin denně, a pokud se lehké mozkové dysfunkci věnuje pozornost, dá se vhodným výchovným působením pozitivně ovlivnit. Centrální nervová soustava však také během přirozeného vývoje dítěte uzrává, proto se některé negativní projevy v chování mohou časem utlumit, v lepším případě úplně vymizet. Pokud se ale onemocnění nevěnuje pozornost, dítě může být neurotické, depresivní a mít velké problémy v průběhu dospívání a poté i v dospělosti.

Jak se dá LMD léčit?

1.    Farmakoterapie

a)    Nootropika - zvětšuje průtok krve mozkových cév a snaží se vrátit mozku jeho dostatečnou aktivitu. Pacientovi jsou podávána tzv. nootropika, která v podstatě vyživují mozkovou tkáň.

b)   Psychostimulancie – tlumí příznaky nedostatečné aktivace centrální nervové soustavy, jako je nepozornost a hyperaktivita.

c)   Thymoleptika – podporují hladinu serotoninu, zajišťují duševní pohodu a tlumí příznaky hyperaktivity.

2.    EEG-biofeedback – metoda posilující aktivaci nervové soustavy.

3.    Nápravná terapie - poradenské nápravné postupy, které pomáhají rodičům zvládat dítě s LDM a dítěti umožňuje normálně fungovat.

Přírodní a doplňková léčba

Doporučeno je užívat B komplex, hořčík, vápník, vitamin C, lecitin a ginkgo bilobu. Vhodné jsou i potraviny s vyšším obsahem tryptofanu či tryptofan v podobě doplňku stavy. Tryptofan je pro tělo důležitou aminokyselinou, která se podílí na tvorbě hormonu serotoninu. Serotonin je pro psychiku důležitý a jeho nedostatek může způsobit depresivní stavy.Také omega 3 mastné kyseliny včetně EPA (kyseliny eikosapentaenové) a DHA (kyseliny dokosahexaenové) zajišťují správný duševní vývoj dítěte.

Loading...

Nemoci