Adenom hypofýzy

Adenom hypofýzy je nezhoubný nádor v oblasti hypofýzy. Vzniká, pokud dojde k náhodnému defektu v DNA.

Tato nemoc ovlivňuje tvorbu hormonů. Často tak dochází k nadměrné tvorbě růstového hormonu, který ovlivňuje růst kostí, svalů, ale i orgánů. Další ovlivněný hormon může být prolaktin, který má na starosti například tvorbu mléka u kojících žen. Přeneseně může mít adenom vliv i na produkci kortizolu (v nadledvinách) známého jako stresový hormon – pokud dochází k jeho velké nadprodukci, nemocný trpí Cushingovou chorobou.

Pokud tělo produkuje nadměrné množství růstového hormonu, mohou se zvětšit některé části těla, například prsty nebo nos. K těmto změnám dochází postupně, proto je problém zpravidla odhalen až později.

Při nadměrné produkci prolaktinu může jeho nadbytek působit problémy s menstruačním cyklem ženy nebo se sexuálním apetitem u mužů, může také vést až ke sterilitě.

Často však pacient nemá žádné příznaky.

Proti adenomu hypofýzy neexistuje žádná konkrétní prevence, obecně je však dobré dodržovat zdravý životní styl – jíst pestrou stravu, vyvarovat se kouření nebo například nadměrné konzumace alkoholu. Částečnou roli může hrát také dědičnost.

Léčba může proběhnout operativně, někdy mohou pomoci léky – záleží na typu hormonu, jehož produkce je adenomem zasažena.

Loading...

Nemoci