Hypotenze

 

Hypotenze neboli nízký krevní tlak, není přímo onemocnění. Většinou je to projev určité jiné nemoci, např. cukrovky, poruchy funkce štítné žlázy, Parkinsonovy choroby nebo vlivu různých léků. O nízkém tlaku hovoříme tehdy, pokud je člověku naměřena hodnota systolického krevního tlaku (první hodnota před lomítkem) nižší než 100 torrů (mmHg).

V cévách vedoucích od srdce je proudění pulzující, a proto se měří dvě hodnoty tlaku. Systolická, ve chvíli, kdy je krev vyslána srdcem – při stahu srdce (systole) – a diastolická, v průběhu relaxace srdečního svalu, kdy dochází k jeho plnění.

Jaké jsou příznaky nízkého krevního tlaku?

1.     Závratě

2.     Vrávorání

3.     Studené končetiny

4.     Nepotlačitelné zívání a náhlá únava

5.     Slabá koncentrace

6.     Bolest hlavy

7.     Potíže při náhlých změnách pozice

8.     Velmi těžká hypotenze může vést až k bezvědomí

K hypotenzi může dojít buď poruchou srdečního výdeje – srdce nepumpuje do tepen dostatečné množství krve nebo poruchou cévního řečiště – cévy neumějí správně regulovat odpor pro krev.

Nízkému tlaku přímo předcházet nelze. Pomoci ale může vyšší fyzická odolnost, kterou si můžeme zvyšovat pomocí různých sportů (běhání, plavání, aerobik) a dále vyhýbání se situacím, během kterých dochází k těžkému snížení tlaku (například při dlouhém stání nebo rychlém vstávání). Hypotonici by měli hodně pít, aby se objem jejich krve udržel na vysoké úrovni. Nejvhodnější je minerální voda.

U hypotenze z neznámé příčiny se hodnotí míra potíží pacienta. Při slabých potížích není hypotenze přímo léčena. Pakliže je na místě léčba, používají se léky, které ovlivňují napětí ve stěně cév.

Z doplňků stravy je vhodný vitamin C nebo lékořice.

 

 

Loading...

Nemoci