Latinský název: Echinacea purpurea (L.) Moench (nejčastěji užívaný druh).
Rod (spp.) Echinacea byl v nedávné době překlasifikován tak, aby zahrnoval 4 druhy a 8 různých variet společně se skupinou kříženců z vnitřní hybridizace. Tedy E. purpurea, E. angustifolia a E. pallida byly revidovány jako E. purpurea (L.) MOENCH, E. pallida var. angustifolia (DC.) Cronq and E. pallida var. pallida (Nutt.) Cronq.
Čeleď: Asteraceae (Compositae) - Hvězdnicovité (složnokvěté).
Cizí názvy: Échinacée pourpre (F), Purpursonnenhutkraut (D), purple coneflower (GB), Echinacea (I), rood zonnehoedkruid (NL), Equinácea purpúrea (E), jeżówka purpurowa (PL)
Lidové názvy:rudbekie, rudbeckia, rudbekie, třapatkovka, střapalka, terčovka, třepatka.
Používaná část rostliny: kořen, květ a nať, čerstvá šťáva z nati (Echinaceae radix, Echinaceae flos, Echinaceae herba, Succus herbae recentis).
Doba sběru:kořen na podzim, květ a nať v době květu (u nás se divoce nevyskytuje).
Sušení, sesychací poměr: Sušíme ve stínu nebo na sušárně teplotou do 35 °C.
Oblasti pěstování: Pochází prakticky pouze z kultur, větší množství je produkováno v původní oblasti výskytu v Severní Americe, ale nyní se pěstování rozšířilo také do Evropy, Jižní Ameriky i Austrálie.
Obsahové látky
E. purpurea, nejlépe prostudovaný druh, obsahuje 1,2 – 3,1 % (květy) resp. 0,6 – 2,1 % (kořeny) cichorové a kaftarové kyseliny echinakosid, a jiné deriváty kyseliny kávové; alkylamidy a isobutylamidy.
Různé polysacharidy ze sušeného kořene E. purpurea zahrnují heteroxylany, rhamnoarabinogalaktany a xyloglucany .
Malé množství silice v nadzemní části druhů E. pallida, E. purpurea a E. angustifolia zahrnuje borneol, bornylacetát, germacran D, karyophylen, karyophylen epoxid a dále může obsahovat vanilin, methylester kyseliny p-hydroxyskořicové a germacran alkohol (charakteristický pro šťávu nebo extrakty z čerstvé rostliny). Též se udává, že E. purpurea obsahuje betain aminokyseliny glycinu.
Malé množství pyrrolizidinových alkaloidů tussilaginu (0,006%) a isotussilaginu bylo identifikováno v sušených kořenech E. angustifolia a E. purpurea, ale žádný z nich neobsahuje 1,2 - nenasycený necinový kruh, který způsobuje hepatotoxicitu. Třapatka je proto z tohoto hlediska bezpečná proti jiným rostlinám s obsahem těchto sledovaných alkaloidů.
Historie tradice použití
Tradiční použití v lidovém léčitelství vychází zde z empirických zkušeností amerických indiánů, kteří rostlinu používali proti různým infekcím, vyskytovala se hlavně ve státech Wisconsin, Arkansas a východní Texas. Přes osadníky a reference Dr.H.C.F.Meyera se v 19. století použití přeneslo do Evropy.
Použití: Vnitřně - zvyšuje imunitu při opakovaných onemocněních dýchacích a odvozeně i močových cest. U chorob z nachlazení účinně podporuje přirozenou obranyschopnost organizmu, rychlejší rekonvalescenci a má příznivý vliv na celkovou kondici organizmu. I když příznivě působí při virových nákazách a nemocech z nachlazení, není dosud přesně známo, které látky jsou za tento účinek zodpovědné. Nicméně bylo prokázáno, že celkové extrakty stimulují fagocytózu (schopnost likvidace mikrobů buňkami imunitního systému) a byla zjištěna jistá aktivita echinakosidu a některých polyacetylénových sloučenin (ketoalkenů a ketoalkynů) proti mikrobům, kandidám, kvasinkám a např. i viru vezikulární stomatitidy (zánětlivé onemocnění dutiny ústní) v laboratorních podmínkách (in vitro).
Zevně - používají se zejména výtažky pro podpůrnou terapii špatně se hojících povrchových ran a na zánětlivá kožní onemocnění. Echinaceové extrakty se stále více používají v kosmetice, např. balzámech na rty, šampónech, zubních pastách a dalších kategoriích kosmetických přípravků.
Dávkování a příprava odvaru
Vnitřně - lisovaná šťáva z nati E. purpurea, pro dospělé 6 - 9 ml denně; u dětí méně v poměru věku a hmotnosti, stabilizovaná čerstvá šťáva se používá v dávkách 15 - 23 kapek denně. Pro přípravu čajového odvaru se používá 1 - 2 gramy sušené nati nebo kořene, které se přelije ¼ l vroucí vody a nechá se 12 min. vyluhovat v přikryté nekovové nádobě. Poté se scedí, a to nejlépe plastovým sítkem. Pije se vlažné obvykle 2 x denně. Odvar se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Tinktura z kořenů E. purpurea a E. pallida je pro dospělé adekvátní v dávce odpovídající 900 mg sušeného kořene denně; u dětí méně v poměru věku a hmotnosti. Obecně lze říci, že dávkování je individuální podle imunitního stavu jedince a rozmezí dávek sušeného kořene přepočtené z extraktů v různých aplikačních formách se pohybuje v rozmezí 500 mg až 2400 mg kořene denně. Doba užívání by neměla překročit 8 týdnů a vysazovat je vhodnější postupně.
Extrakty (výtažky, výluhy, šťáva-succus)
Nejlepším vyluhovadlem pro nať i kořen jsou různé koncentrace lihu, např. 60% ethanolický výtažek E. angustifolia z kořenů nebo 30 - 60% extrakt z nati či květů. Čerstvá šťáva z nati se připravuje lisováním za studena a následně se stabilizuje alkoholem.
Zvláštní upozornění pro použití
Není vhodné pro alergiky, kteří mají alergické reakce na rostliny z čeledi složnokvětých (Asteraceae). Jako cizí obsahové látky bývají zjišťovány 4 seskviterpenové estery (skořicové kys. s echinadiolem, epoxyechinadiolem, echinaxanthol a dihydroxynardol), původně připisované E. purpurea, které se ve skutečnosti vůbec v rodu Echinacea nevyskytují, ale jsou obsahovými látkami jiného druhu rostliny ze stejné čeledi Parthenium integrifolium. Zejména dodávky kořene E. purpurea a E. angustifolia jsou stále porušovány příměsí kořenů Parthenium integrifolium a jsou obchodovány v USA jako „Missouri snakeroot”, proto pozor na původ a dodavatele.
Těhotenství a kojení
Vzhledem k nedostatku dat a principu předběžné opatrnosti není vhodný pro těhotné a kojící ženy, pokud by výslovně nedoporučil lékař.
Uchovávání
Při teplotě do 25 °C, a to v dobře uzavřeném obalu. V temnu a suchu vydrží nať nebo kořen třapatek nejméně rok, sušené extrakty pak nejméně 2 roky.