Latinský název:
Mitragyna speciosa (Korth.) Havil.,
Synonyma Nauclea luzoniensis Blanco,Nauclea speciosa (Korth.) Miq., Stephegyne speciosa Korth.
Čeleď: Rubiaceae (mořenovité).
Synomymní obecné/lidové názvy: ketum, thang, icthang, kakuam, kraton, thom, biak-biak, ithang, katawn, kedemba, krton, mambog, madat nebo Maeng da leaf.
Používaná část rostliny: listy
Oblasti pěstování a výskytu:
Kratom je domácí rostlinou v původních oblastech Jihovýchodní Asie, a to hlavně v Thajsku, Laosu, Barmě, Malajsii, Indonésii a Papua/Nová Guinea.
Obsahuje velké množství 20 různých indolových alkaloidů, zejména mitragynin, paynanthein, speciogynin, speciociliatin a 7-hydroxymitragynin.
Historie a tradice užití:
Užívání kratomu vychází ze staleté tradice v oblastech výskytu, zejména formou žvýkání listů (podobně jako se používán khat), ale i užívání ve formě čaje proti bolesti, k mírnému povzbuzení, ke zlepšení nálady, výdrže u monotónní práce i ke zlepšení spánku.
Psychoaktivní účinek byl užíván i jako přírodní droga u závislých jedinců.
Během poslední praxe používání kratomu bylo získáno mnoho informací o účinku na tzv.µ-opiátové receptory, tj. tam, kde účinkují přirozené enkefaliny, beta-endorfiny a morfin. Antidepresívních účinků se začalo využívat při odvykacích kůrách u osob zavislých na morfinových alkaloidech.
Dávkování :
Dávky sušených listů jsou pro účinek relativně vysoké, pro vyvolání účinku je potřeba 1-5g listů a pro silnější povzbudivý účinek nebo tlumení bolestí je nutno konzumovat 5-15 g listů.
Extrakty (výtažky, výluhy):
Vzhledem k universálnímu a lepšímu použití se začaly v USA rozširovat tobolky s pulverizovanými listy nebo i koncentrovanější extrakty obvykle s DER poměrem 20:1.
Zvláštní upozornění pro použití:
United Nations Drug Conventions nebylo vydáno, ale podle předběžného stanoviska MZe ČR se jedná o potencionálně novou potravinu, která by měla podléhat schvalování).
Těhotenství a kojení:
V souladu s principem předběžné opatrnosti u alkaloidních rostlin je nevhodné rostlinu užívat u dětí a těhotných či kojících žen.