Ploštičník hroznovitý

Ploštičník hroznovitý
Ploštičník hroznovitý

Latinský název: Actaea racemosa L.

/syn. Cimicifuga racemosa (L.) Nutt./                              

 ČeleďRanunculaceae (rulíkovité)   

 Cizí názvy: black cohosh (GB), Cimicifugawurzelstock (D), Cimicifuga rizoma (I) Actée à grappes (F),  

Zilverkaars (NL), Läkesilverax (S), Sølvlysrhizom (DK), Erva-de-São-Cristóvão (PT), pluskwica groniasta (PL),

Lidové názvy: blešivec, muší mor, kohoutí noha, samorostlík hroznovitý, štěničník, ženský kořen

Používaná část rostliny:   oddenek

(Cimicifugae racemosae rhizoma)

Doba sklizně:Na severní polokouli obvykle v září až říjnu u kultur starých 3-5 let, kdy je v oddencích nejvíce obsahových látek, zejména s využitím mechanizace (upravený vyorávač brambor).

Sušení: Sklizené oddenky je potřeba nejříve omýt a bezprostředně poté sušit ve vhodných roštových sušárnách umělým teplem s optimem teplotního režimu kolem 38°C do doby pokud se oddenky s prasknutím. nelámou.

Oblasti sběru a pěstování:

I když sušená droga pochází z části ze sběru ve východních státech USA, kde je rostlina domácí, nyní se rozšiřuje velkoplošné pěstování, přičemž největší množství jsou produkována právě v USA, hlavně ve státech Maine a dále na západ po Ontario a Wisconsin, a směrem k jihu státu ke státu Georgia.

Pozn:

V tradiční čínské medicíně se používají jiné druhy ploštičníku např. Cimicifuga. foetida L., C. dahurica (Turcz.) Maxim., and C. simplex Womsk. i když oblast užití je podobná, ale obsahové látky jsou odlišné.

Obsahové látky:

Oddenek ploštičníku obsahuje zejména triterpenické glykosidy, přičemž hlavní jsou cimicifugosid (cimigosid), actein, 27-deoxyactein a cimiracemosidy A, C a F; dále některé estery kys.fukinolové a  p-hydroxybenzylvinné kyseliny. Také byly zjištěny aromatické kyseliny jako kávová, ferulová a  isoferulová. Dále obsahuje třísloviny, cimigonit, salicylovou kyselinu a malé množství silice.

Historie tradice použití:

Současný etnofarmakologický výzkum ukazuje, že bylo tradičné užíváno domorodými americkými Indiány  u ženských onemocnění (amenorrhea, dysmenorrhea, problémy s vaječníky a při poporodních bolestech). Usedlí evropští osadníci pak následně začleňovali do lékopisných kompendií typu NF (National Formulary) a po r. 1800 již bylo v USA tak zavedeno, že započalo postupně pronikat do Evropy. Průmyslové využití zde ovšem začalo až v druhé polovině 20. Století.

Použití:

Vnitřně:

Tlumení nepříjemných průvodních příznaků úbytku estrogenů v organismu žen v přechodu (návaly horka, nervové podráždění, noční pocení, stavy nespavosti, snížená vlhkost vaginální sliznice a psychické rozlady) .

Je potřeba počítat s tím, že účinek bývá individuální a nevzniká hned, ale ovlivnění receptorů (podle novějších údajů též termoregulačního centra v mozku), nastává až po 2-4 týdnech, se zlepšením po 6-8 týdnech a úlevě většiny příznaků až po třech měsících pravidelného denního užívání.

Dávkování :

Vnitřně:

Prakticky pouze suché extrakty (výtažky, výluhy, izoláty), které jsou různé síly, např. suchý extrakt 58% (obj.) ethanolem (poměr DER 5-10:1), suchý extrakt 40% (obj.)propanolem (poměr DER 6-11:1) a suchý extrakt 60% (obj.) ethanolem (poměr DER 4.5-8.5:1).

Dávkování těchto extraktů je v rozsahu 40-140 mg denně. 

Ve světle novějších poznatků se ukazuje, že účinky obsahových látek ploštičníku působí jako tzv. SERMs (Selective Estrogen Receptor Modulators), které účinkují estrogenně v žádoucích tkáních, přičemž mají naopak antiestrogenní účinek v jiných tkáních - proto je potřeba individuální dávkování podle potíží ženy.

Vzhledem k tomu, že některé evropské lékové agentury zpracovaly stanoviska o hepatotoxicitě je v naší vyhlášce zakotvena povinnost: „U doplňku stravy obsahujícího rostlinu Cimicifuga racemosa (ploštičník hroznovitý) nebo její extrakty se dále na obalu pro spotřebitele uvede upozornění na nutnost přerušení konzumace a vyhledání lékaře při jakémkoliv podezření na jaterní onemocnění.“

Zvláštní upozornění pro použití:

Vzhledem k tomu, že některé evropské lékové agentury zpracovaly stanoviska o hepatotoxicitě je v naší vyhlášce zakotvena povinnost: „U doplňku stravy obsahujícího rostlinu Cimicifuga racemosa (ploštičník hroznovitý) nebo její extrakty se dále na obalu pro spotřebitele uvede upozornění na nutnost přerušení konzumace a vyhledání lékaře při jakémkoliv podezření na jaterní onemocnění.“

Těhotenství a kojení:

Ploštičník není v jakékoliv formě vhodný pro těhotné a kojící ženy. 

Uchovávání:

Při teplotě do 25 °C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží sušený oddenek nejméně rok, sušené extrakty pak nejméně 2 roky.