Brusnice borůvka

Brusnice borůvka
Brusnice borůvka

Latinský název: Vaccinium myrtillus L.

/čeleď Ericaceae – vřesovité/

Cizí názvy: bilberry (GB), huckleberry (USA), Heidelbeeren (D), arándano (E), myrtille (F), mirtillo nero (I), blauwe bosbes (NL), mustikka, (SF), blåbær (DK), szárított fekete (H), afine (RO), čučoriedka (SK)

Lidové názvy: borůvka černá, borůvky, borůvčí, černé jahody, černice, čičeredka, hafera, myrtovka, vobůrka, žáví, žoráví

Používaná část rostliny: plod, list (myrtilli fructus, myrtilli folium)

Doba sběru: zralý plod červenec–srpen; list červen–září

Sušení, sesychací poměr: Plody borůvky se nechají mírně zaschnout na sítech na slunci a pak se v jednoduché vrstvě dosuší na plechu umělým teplem do úplného svraštění. Teplota by neměla přesáhnout 45 °C, tj. bez připálení. Nedosušené plody mohou plesnivět. List zdrhutý z nati sušíme ve stinných a dobře větraných místnostech asi v 3cm vrstvě přirozeně nebo umělým teplem do 40 °C na voskovaných papírech nebo hustých sítech. Zhnědlé listy nutno po sušení odstranit.

Sesychací poměr je u plodu 8:1, u listu pak 4:1. 

Oblasti výskytu: pochází prakticky pouze ze sběru, vyskytuje se v mírném a studeném pásmu v celé Evropě, v USA ve Skalistých horách a v Kanadě pak v Britské Kolumbii.

Obsažené látky: 

Plody obsahují nejméně 0,3 % barviv jako antokyanosidy (3-arabinosidy, 3-glukosidy a 3-galaktosidy) a prokyanidiny/antokyaniny kyanidin, delfinidin, malvidin, peonidin a petunidin; flavonoidy zahrnují kvercitrin, hyperosid, isokvercitrin a astragalin; flavan-3-oly pak (+)-katechin a (-)-epikatechin; třísloviny (až 10 %) jsou hlavně tvořeny fenonolickými kyselinami, jako je kávová, chlorogenová, p-kumarová, ferulová, syringová, galová, protokachinová, p-hydroxybenzoová, m-hydroxybenzoová aj.;  také vitamin C, iridoidy, terpeny a pektiny.

Listy obsahují fenolické glykosidy jako arbutin (hydrochinon β-glukosid), metylarbutin a glukokininy jako např. neomyrtillin. Dále listy obsahují třísloviny v množství 6–11 % (většinou galového a elaginového typu) a flavonoidy (např. kvercetin glukosidy, hyperosid a isokvercitrin). Také obsahují v malém množství chinolizidinové alkaloidy jako myrtin a epimyrtin.

Historie tradice použití: Již v 16. století hovoří Mattioli o účincích borůvek v části svého herbáře nazvané „O Jahodách Cžernych jinak o Wraních Wočích kapitola“.

Použití:

Vnitřně: Plody brusnice borůvky se doporučují pro úlevu od akutních, ovšem mírnějších forem nespecifických průjmů, které nejsou chronické, a ke zlepšení problémů s hemeroidy. Zvyšují tvorbu moči a působí celkově jako antioxant pro zhášení škodlivých volných radikálů. Plody také pomáhají při lámavosti krevních kapilár (vlásečnic) a očních cévních obtížích, kdy prokazatelně zlepšují noční vidění a jeho ostrost zejména při tzv. degeneraci žluté skvrny na sítnici (AMD). Antokyaniny rovněž snižují shlukování krevních destiček a tím působí proti cévním problémům pokožky (např. křečové žíly) a sliznic. 

Listy brusnice borůvky se doporučují pro mírnou úpravu hladiny krevního cukru, a historicky tedy mají význam u případů mírného zvýšení cukrů, tedy u tzv. prediabetu, který se dá ještě zvládnout výživou.

Potravinářské, resp. kulinářské využití plodů u pečiva, kompotů, marmelád, sirupů a šťáv je dostatečně známé, nemluvě o zdraví prospěšné konzumaci syrových borůvek. Výtažky se také používají k barvení nápojů.

Dávkování:

Vnitřně: Sušené borůvky se aplikují jako odvar, kdy se drcené v množství 20–60 g rozdělí na 5–15g jednotlivé dávky, které se používají pro odvar vždy ve 250 ml vody. Užívá se 3–4x denně vždy čerstvý vlažný odvar.

U extraktů lze říci, že dávkování je individuální podle potíží jedince, ale základní dávka je 

počítána jako průměrná denní dávka 320–480 mg extraktů, vždy rozděleno do 3–4 denních dávek. 

Pevné aplikační formy se moc nepoužívají, spíše se dávkuje přímo 20–60 g sušených borůvek denně. 

Listy borůvky se dávkují v množství 0,5–3,0 g jako čajový nálev na jeden šálek, doba vyluhování 5 minut, pije se teplý 3x denně.

Extrakty (výtažky, výluhy): 

Suchý extrakt borůvek, směsí etanol/voda cca 48 % (V/V), standardizovaných na 25–36 % antokyanosidů. (Listy se používají pouze do čajových směsí.)

S ohledem na snižování shlukování krevních destiček by nejsilnější dávky borůvkových extraktů měly být používány s opatrností u osob, které podstupují antikoagulační léčbu. 

U plodu žádné omezení není, ale listy vzhledem k mírné toxicitě nejsou vhodné pro těhotné a kojící matky a také pro citlivé děti do 12 let.

Uchovávání: Při teplotě do 25 °C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží sušený nerozdrobněný plod borůvky nejméně 2 roky, sušené celé listy také nejméně 2 roky.