Levandule lékařská

Levandule lékařská
Levandule lékařská

Latinský název: Lavandula angustifolia Mill.

(syn. Lavandula officinalis Chaix)

Pozn.: Lavandula latifolia Medik. (l. klasnatá, spike lavender)je jiný druh někdy zaměňovaný za pravou/lékařskou levanduli, protože dává levnější silici „spike oil“ , zrovna tak jako další kříženec Lavandula × hybrida Balb. ex Ging., který poskytuje tzv. “lavandin oil”.

 /čeleďHluchavkovité (Lamiaceae)/

 Cizí názvy:  lavande (F),  lavendel (D), lavender (GB),  lavanda (I), levendula (H), lawenda (PL), levănţică (RO), lavandas (LV)

 Lidové názvy: bevendula, devandula, dulenka, lavendule, vandelička

 Používaná část rostliny:   Květ a nať, silice z květnaté nati

(Lavandulae flos, Lavandulae herba, Lavandulae aetheroleum)

 Doba sběru:červenec, srpen

 

Sušení, sesychací poměr

Květ - květonosné stonky sušíme co nejrychleji, nejlépe rozprostřené v průvanu a na stinném místě. Můžeme je sušit i zavěšené ve svazečcích. Pokud sušíme umělým teplem, neměla by teplota přesáhnout 35 °C. Po usušení květ sdrháváme, a to buď ručně, nebo jej odrolíme přes síto. Nať s květem - sušíme vždy ve stínu na vzdušném místě, nebo na sušárně teplotou do 35 °C.

Sesychací poměr: nať 4:1, květ 3:1.

  

Oblasti pěstování

Pochází prakticky pouze z kultur, větší množství jsou produkována v původní oblasti výskytu ve Středomoří, hlavně ve Francii, Španělsku. Též na Balkáně v Bulharsku a Maďarsku a nyní se pěstování rozšířilo např. i do Austrálie, hl. Tasmánie.

  

Obsahové látky

Květy obsahují podle provenience 1-3 % silice, která obsahuje velké množstvá látek  jako linalool, linalyl acetát, lavandulyl acetát, terpinen-1-ol-4, 1,8-cineol, kafr, β-felandren, terpinolen, α-thujene, n-hexanal, n-heptanal, methylamyl keton, ethyl- amyl keton, perillaldehyd, perillylalkohol, d-borneol, α-terpineol, α-pinen, limonen, laktony (4-butanolid, dihydrokumarin, 4-methyl-4-vinyl-4-butanolid, 5-pentyl-5-pentanolid, 4,4-dimethyl-2-buten-4-olid, atd.), sesquiterpeny (karyophylen, kadinen), mastné kyseliny (propionovou, isomáselnou, kaprylovou, p-kumarovou apod.)

Odlišení silice lékařské levandule od širokolisté/klasnaté levandule je možné již čichem, protože l. lékařská obsahuje větší množství příjemně vonícího lynalyl-acetátu (až 40 %) a l. širokolistá pak velké množství 1,8-cineolu a kafru (40–60 %), které jsou cítit méně příjemně.

 

Historie tradice použití

Již v 16. století hovoří Mathiolli o účincích levandule v části svého herbáře „O Spikanardu domácym a Lawenduli“, přičemž již i v obraze rozlišuje oba výše zmíněné druhy.

 

Použití

Vnitřně:

Vůně silice a nálevu se používá pro uklidnění a při nespavosti. Také při plynatosti a zažívacích potížích nervového původu. Tradiční lidové použití je i k úpravě menstruačního cyklu.

Zevně:

Používají se zejména výtažky a silice do zklidňujících koupelí např. u kardiovaskulárních potíží a také k inhalacím (aromaterapie).

Levandulová silice i extrakty se stále více používají v kosmetice, např. ve složení zklidňujících krémů a mastí, v koupelových pěnách, šampónech, mýdlech, zubních pastách, a dalších kategoriích kosmetických přípravků.

Největší spořeba silice je v parfumářském průmyslu, kde je ovšem nejvíce silice z Lavandula × hybrida s roční produkcí přes 1000 tun.

 

Dávkování a příprava odvaru

Vnitřně:

Pro přípravu čajového odvaru se používá 0,8 – 1,6 gramů sušeného květu (1-2 čajové lžičky), které se přelijí 150 ml vroucí vody a nechají se 15 min. vyluhovat v přikryté nekovové nádobě, poté se scedí, nejlépe plastovým sítkem. Pije se vlažné obvykle 3 x denně. Odvar se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.

Také se uvádí použití 1-4 kapek silice (20-80 mg) na kostku cukru.

Zevně:

V balneoterapii se požívá 20-100 g květů na 20 litrů vody, případně 6 kapek koncentrované silice na lázeň nebo 3 ml jejího 20% roztoku v lihu.

Pro inhalaci, 0,06–0,2 ml silice do inhalační tekutiny, což představuje cca 3 kapky koncentrované silice v ředění 1:10 do nebulizéru.

 

Extrakty (výtažky, tinktury)

Tinktura z květů se připravuje za použití koncentrace 50-60% lihu v poměru 1:5 a je  je pro dospělé adekvátní v dávce 2-4 ml 3x denně; u dětí nad 12 let méně v poměru k věku a hmotnosti.

V pokusech „in vitro“ vykázala silice l. lékařské inhibici růstu různých bakteriálních patogenů jako Bacillus subtilis, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus a Streptococcus

pneumoniae in vitro. Také bránila růstu mykobaktérií : Mycobacterium chelonae, M. fortuitum,

M. kansasii, M. marinum a M. scrofulaceum.

 

Zvláštní upozornění pro použití

Není vhodné pro alergiky, kteří mohou mít alergické reakce na nejrůznější složky silice, zejména s ohledem na obsah dráždivého kafru.

 

Těhotenství a kojení

Vzhledem k tradičnímu lidovému používání k navození ptratu a principu předběžné opatrnosti není vhodné pro těhotné ženy, pokud by výslovně nedoporučil lékař.

 

Uchovávání

Při teplotě do 25 °C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží sušený květ nebo řezaná nať nejméně rok, tinktury pak nejméně 2 roky.