Latinský název: Ginkgo biloba L.
Čeleď: Ginkgoaceae (Jinanovité)
Cizí názvy: prakticky neexistují a používá se ve většině jazyků označení Ginkgo, český název jinan připomíná japonský "ginnan", přičemž v korejštině se označuje odlišně jako "eunhaeng".
Lidové názvy: existují pouze v angličtině jako duck foot tree, maidenhair tree, silver apricot, Kew tree a Salisburia.
Používaná část rostliny:List (Ginkgo folium)
Plod dvoudomé samičí rostliny připomínající žlutou třešeň má v průměru 1,5-2 cm a vnější masitá vrstva (nazývaná odborně sarcotesta) obsahuje máselnou kyselinu a tudíž zapáchá, dále obsahuje množství tříslovin svíravé chuti a toxický 4’-O-methylpyridoxin (ginkgotoxin). Tedy se používá jako pochutina pouze vnitřní část ve tvaru jádra tzv. sclerotesta, obvykle po pražení podobně jako pistácie.
Doba sběru: zelené listy se sklízejí v červenci až říjnu dle klimatu- červenec (USA), srpen (Čína), září/říjen (Francie).
Sušení: suší se v průmyslových bubnových sušárnách za kontrolované teploty.
Oblasti pěstování a výskytu: údajně původní mají být malé oblasti výskytu v provincii Zhejiang ve východní Číně, jinak se vyskytuje pouze jako sbírkový strom v arboretech, parcích a botanických zahradách. Surovina pochází prakticky pouze z pěstování, větší množství jsou produkována v USA, Číně a Francii, kde jsou založeny plantáže s mladými stromy rostoucími v řadách.
Obsahové látky: list jinanu obsahuje diterpeny ginkgolid A, ginkgolid B, ginkgolid C a méně ginkgolidu J, dále seskviterpeny bilobalidy; flavonoly, jako kaempferol, kvercetin a isorhamnetin; flavony, jako luteolin a tricetin; biflavony, hlavně bilobetin, ginkgetin, isoginkgetin, dále sciadopitysin; katechiny; proanthocyanidiny; steroly, 6-hydroxykynurenovou kyselinu (6-HKA) a několik tzv.ginkgolových kyselin, které se pro užívání minimalizují (viz extrakty).
Historie tradice použití: Ginkgo je označováno jako „žijící fosilie“ se zkamenělinami/otisky listů z doby permu, před cca 270 miliony lety. Dlouho bylo pěstováno v Číně, hlavně v klášterech; rostliny jsou velmi odolné proti změnám klimatu a znečištění životního prostředí a věří se, že některé jsou až 1500 let staré. První záznamy Evropanů, kteří se setkali s jinany v japonských chrámových zahradách jsou z r. 1690, kde je popsal holandský botanik Engelbert Kaempfer a v následujícím století se ve 20.-30. letech dostaly do Evropy. Širší použití listů do fytoterapie bylo zavedeno až v polovině minulého století.
Použití:zlepšuje činnost centrálního nervového systému zvětšením tolerance k nedostatku kyslíku, snižuje možnost vzniku otoku mozku a oční rohovky po zranění či jiném poškození, zlepšuje paměť, soustředění, zlepšuje mikrocirkulační periferní prokrvení končetin, zlepšuje průtokové vlastnosti krve větší flexibilitou krvinek, mírní ušní šelesty a působí proti destičkově aktivačnímu faktoru (PAF).
Dávkování a příprava odvaru: Vnitřně: Nepoužívá se samostatně, pouze do různých povzbuzujících čajových směsí, kde se má obsah nežádoucích ginkgolových kyselin pohybovat v rozmezí 107,6 až 7577 μg/g čajové směsi jako takové, zatímco u příslušných vodných odvarů činí 48,08 až 98,95 μg/šálek čaje.
Extrakty (výtažky, výluhy): farmaceuticky standardizované extrakty produkují nejrůznější firmy obvykle směsí aceton/voda v poměru 35–67:1 pro sušený list: finální extrakt. Standardizace je nastavena na 24% ginkgo flavonových glykosidů (jako jsou flavony like kvercetin, kaempferol, a isorhamnetin) a 6% terpenických laktonů (ginkgolidy a bilobalidy).Obsah 3 ginkgolových kyselin (13:0, 15:1 a 17:1) je kontrolován, protože jsou považovány za alergeny, vykazují toxicitu k nervovým buňkám a imunitnímu systému, s podezřením na poškozování DNA - limituje se obvykle na max. 5 ppm (mg/kg extraktu). V praxi se obsah různých extraktů u jednotlivých látek pohybuje v širším rozmezí 22 až 27 % flavonových glykosidů a 5 až 7 % terpenlaktonů, z toho obvykle 2,8-3,4 % ginkgolidů A, B a C a též 2,6-3,2 % bilobalidu .
Dávkování extraktů: pro dospělé 120-240 mg standardizovaných extraktů rozděleno do 2-3 individuálních dávek během dne.
Zvláštní upozornění pro použití: vzhledem k vlastnostem snižovat srážlivost (ředit) krve není vhodné kombinovat vysoké dávky extraktů s látkami s podobným účinkem jako je např. kys.acetylsalicylová (Acylpyrin, Aspirin) a většími dávkami omega 3- nenasycených mastných kyselin (2-3 g/denně). Pouze pro alergiky s hypersensitivitou k obsahovým látkám není vhodné, zejména při možné kontaminaci výchozí suroviny (opadaných listů plody).
Těhotenství a kojení: vzhledem k nedostatku dat a principu předběžné opatrnosti není vhodný pro těhotné a kojící ženy, pokud by výslovně nedoporučil lékař.
Uchovávání: při teplotě do 25 °C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží list jinanu nejméně rok, sušené extrakty pak nejméně 2 roky.