Latinský název: Chamomilla recutita (L.) Rauschert, syn. Matricaria recutita L. (čeleď Asteraceae - Hvězdnicovité)
Cizí názvy: MATRICARIA FLOWERS (GB), GERMAN CHAMOMILE (GB), KVET
RUMANČEKOVÝ (SK), KAMILLENBLÜTEN (D), CAMOMILLA COMUNE (I), MANZANILLA ORDINARIA FLOR (E),CAMOMILE ALLEMANDE (F)
Lidové názvy: harmanček, harmaníček, kamilka, polní heřmánek, voňavý rmen, matrikária, rumánek, urmánek.
Používaná část rostliny: heřmánkový květ (Matricariae flos)
Doba sběru: červen – září
Sušení, sesychací poměr
Sušíme rychle na stinných suchých místech v tenkých vrstvách na lískách nebo na hustých sítech. Nesušíme na slunci. Heřmánek se při sušení nepřevrací, neboť se snadno drolí. Sesychací poměr je cca 5 - 6:1.
Nejlepší kvalita heřmánku musí mít květní úbory převážně nerozpadlé, nesmí obsahovat prosev (žluté trubkovité součásti květu) a musí mít co nejkratší stopky.
Oblasti pěstování
Větší množství jsou produkována v Argentině, Chile, Egyptě, Bulharsku, na Slovensku, Maďarsku a menší míře ve Španělsku, Německu a České republice, kde jsou speciální odrůdy.
Obsahové látky
Heřmánek obsahuje silici (v ní matricin = prochamazulen – z něj vzniká při destilaci s vodní párou modrý chamazulen), gamma-terpinen, d-karen, alfa-bisabolol a jeho deriváty, chamaviolin, spathulenol, farnesen, polyiny tj. spiroethery). Správná kvalita heřmánku obsahuje podle původu 0,3 - 1,5 % silice s obsahem:
• až 15 % chamazulenu a jeho prekursoru matricinu [Stahl, 1954a-c] (protizánětlivé složky)
• až 50 % bisabololu a bisabolol oxidů [Franz 1981; Schilcher, 1985] (protizánětlivé složky)
• až 45 % trans-ß-farnesenu [Carle et al., 1987; Schilcher, 1985]
• až 25 % cis- and trans-isomers of the spiroethers [Schilcher, 1985] (protikřečové složky)
Flavonoidy reprezentují nejdůležitější vodorozpustnou frakci obsahových látek (protizánětlivé složky), která dává nálevu zlato-žlutou barvu.
Nejvíce je apigeninu 7-glucosidu a jeho acetylovaných derivátů, dále luteolin, kvercetin a jejich glykosidy.
Kromě toho obsahuje methoxylované flavonoidy jako chrysosplenol, jaceidin, chrysoeriol, patuletin spinacetin,methoxykaempferol, axillarin, chrysosplenetin, eupatoletin a eupalitin .
Dále fenylkarbonové kyseliny (anisová, vanilová, syringová) a kumariny (herniarin, umbelliferon).
Historie tradice použití
Již v 16. století hovoří Mathiolli o účincích heřmánku v části svého herbáře.
Použití: tradiční léčivá rostlina na kontinentě s mírně protizánětlivým účinkem (antiflogistikum) a s mírně protikřečovým působením (spasmolytikum). V anglosaské oblasti se používá rovněž na uklidnění a dobrý spánek.
Heřmánek má protizánětlivé účinky na zažívací trakt, tlumí zažívací obtíže provázené křečemi, nadýmáním a pocitem plnosti, má dezinfekční a uklidňující účinky a zvyšuje pocení.
Rovněž bývá také častou součástí koupelí, výplachů a obkladů. Teplé heřmánkové obklady se osvědčují při otocích a akné - urychlují jejich hojení, zmírňují zánětlivá onemocnění kůže a sliznic, včetně zánětlivých onemocnění dutiny ústní a dásní (ve formě inhalací, kloktadel), zánětlivá onemocnění anální oblasti (svědění, pooperační stavy, zmírnění obtíží při hemoroidech, anální ekzémy, anální píštěle), zánětlivá onemocnění genitální oblasti, zmírnění obtíží při špatně se hojících poraněních, zejména u infikované rány (ve formě koupelí a obkladů).
Dávkování a příprava nálevu
Vnitřně: 1 čajová lžička heřmánku se přelije ¼ l vroucí vody a nechá se 15 min. vyluhovat v přikryté nekovové nádobě, poté se scedí, nejlépe plastovým sítkem. Pije se obvykle 3x denně. Nálev se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.
Zevně: 1 polévková lžíce heřmánku se přelije ¼ l vroucí vody a nechá se 15 min. vyluhovat v přikryté nekovové nádobě, poté se scedí, nejlépe plastovým sítkem. Nálev se používá několikrát denně ke kloktání, obkladům, omývání, případně ke koupelím. Připravuje se vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.
Extrakty (výtažky, výluhy)
Extrakty se kromě doplňků stravy hlavně používají v oblasti kosmetiky, kde se preferuje obsah protizánětlivé lipofilní složky alfa-bisabololu, který má též prokázaný účinek proti patogenním houbám (jako antimykotikum).
Zvláštní upozornění pro použití
U osob přecitlivělých na rostliny z čeledi hvězdnicovitých je nutná zvýšená opatrnost. Při špatné kvalitě heřmánku s příměsí rmenu Anthemis cotula, obsahuje heřmánek a z něj vyrobené extrakty silný alergen anthecotulid.
Těhotenství a kojení
Při dodržování doporučených dávek a způsobu užití není žádné riziko, naopak se s oblibou používá jako součást tzv. dětských čajů s heřmánkem.
Uchovávání
Při teplotě do 25 °C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží heřmánek i extrakty nejméně 2 roky.