Latinský název: Salvia hispanica L.
Synonyma: Kiosmina hispanica (L.) Raf., Salvia tetragona Moench
Čeledˇ: Lamiaceae (hluchavkovité)
Pozn: V zemích původu se pod názvem „chia“ také rozumí jiný druh šalvěje Salvia potus Epling, která má botanicky nesprávné jméno Salvia chia Fernald, a proto je přesnější používat označení „chia blanco“, neboli bílá chia
Cizí názvy: prakticky nejsou, ve většině zemí se nazývá Chia, (v USA je nutno odlišit od domácího příbuzného, ale jiného druhu Salvia columbariae var. columbariae Benth. – Kalifornská šalvěj, někdy nazývaná „golden chia“)
Lidové názvy: Salba (Latinská Amerika)
Používaná část rostliny: Semeno (Fructus Salviae hispanicae)
Doba sklizně: zralá, skvrnitá až tmavě hnědá semena se sklízejí v různých obdobích dle klimatického pásma.
Sušení: Suší se přirozeným teplem ve stínu, nebo umělým za kontrolované teploty.
Oblasti pěstování a výskytu:
Je domácí v původních oblastech rozšíření od západu středního Mexika až po severní Guatemalu.
V současné době se pěstuje hlavně v Ekvádoru a dalších státech Jižní Ameriky, kde jsou založeny plantáže s mechanickým setím a mechanizovanou sklizní a posklizňovým zpracováním, podobně jako u sóji nebo obilí. V poslední době se pěstování rozšiřuje i v Austrálii.
Obsahové látky:
Semena obsahují 25–39 % mastného oleje vztaženo na čerstvou surovinuHlavní podíl tvoří linolová kyselina (C18:2, 17-26 % v oleji) a α-linolenová kyselina (C18:3, 50-57 % v oleji), ostatní kyseliny jsou zastoupeny minoritně. Proteiny jsou zastupeny s nutričně vyrovnaným poměrem esenciálních aminokyselin, zejména s ohledem na obsah methioninu a cysteinu.
Dietní vláknina v rozsahu 18-30 % tvořená hlavně nestravitelnou celulózou, pentosany a ligninem. Tyto látky při interakci s vodou tvoří sliz o objemu až 10x větším, než je objem vlastních semínek.
Přítomny jsou i estery myo-inositolu s kys. fosforečnou (fytáty), flavonoidy jakomyricetin, kvercetin, kempferol a polysacharidy. Z minerálů pak hlavně vápník, hořčík, fosfor a draslík.
Historie tradice použití:
Historické použití lze vystopovat až původním Aztéckým kmenům, které používaly semena jako potravinu odhadem již kolem r. 3500 před naším letopočtem jako součást běžné aztécké i mayské diety ve formě zrní pro mouku, substrátu pro kaše a získávání oleje i jako nápoje po nabobtnání ve vodě.
Použití:
S ohledem na skutečnost, že nebylo v EU používáno ve významné míře před 15. květnem r.1997 muselo být schváleno jako tzv. „potravina nového typu“ a toto schválení nese datum 22.ledna 2013.
Mezitím mezinárodní organizace jako FDA, FAO/WHO, IOM, začaly semínko doporučovat jako zdroj α-linolenové kyseliny, vlákniny a proteinů. Codex Alimentarius zařadil semeno chia do skupiny
semen pro nápoje a cukrovinky („Group 024 Seed for beverage and sweets”).
Tradiční použití v Mexiku zahrnuje žaludeční potíže a průjmy. Zatím neprokázané jsou účinky při redukčních dietách, které snaží propagovat firmy v USA.
Dávkování a příprava nápoje:
Obvyklá příprava je smíchat menší množství semínek s vodou v poměru zhruba 1:10 a přidat limetkovou či citronovou šťávu a přisladit medem – takto se připravuje nápoj známý jako "chia fresca" v Mexiku a Střední Americe.
Extrakty (výtažky):
Vzhledem k teprve nedávno zavedenému potravinářskému použití v západní civilizaci se extrakty superkritickým CO2 používají pouze v kosmetice s obvyklým průměrným složením:
palmitová kyselina C16:0 - 6.4 %, palmolejová kyselina C16:1 –
0,16 %, stearová kyselina C18:0 – 3,2 %, olejová kyselina C18:1 –
6,5 %, linolejová kyselina C18:2 – 15 %-25 %, alfa-linolenová
kyselina
C18:3 - >60 %, nezmýdelnitelný podíl 2,7 %, suma tokoferolů 0,01
%, suma sterolů (sitosterol) 0,53 %.
Dávkování:
Maximální povolená dávka sušených semen je 15 g denně.
U produktů jako jsou pekárenské produkty, snídaňové cereálie, jogurty a míchaná smena se předpokládá dávkování max. 10 % denně.
(Pozn.: Pro ztrávení většiny látek je nutné konzumovat semena v mletém stavu)
Zvláštní upozornění pro použití:
Nutno podotknout, že při přímém použití nezpracovaných semen je potřeba zapít velkým množstvím vody, protože může jinak hrozit částečná obstrukce (ucpání) cest v trávícím/gastro-intestinálním traktu.
Uchovávání
Při teplotě do 25 °C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží dobře usušená semena nejméně 2 roky.