Vápník (Ca)

Vápník je nejrozšířenějším prvkem v organizmu člověka, jeho podíl z tělesné hmotnosti je přibližně 1 - 2 %. Z více než 98 % je uložen v kostech a zubech. Vápník obsahují i buňky měkkých tkání a krevní sérum. Vstřebává se především v tenkém střevě, pomocí specifického proteinu. Naopak z těla se vylučuje především stolicí a močí. Vápník je vylučován i do mateřského mléka a je potřebný při růstu plodu v těhotenství.

Zajímavost

V těle dospělého muže je přibližně 1,2 kg vápníku. Doporučená denní dávka: DDD v ČR stanovena vyhláškou 800 mg. Vyšší potřebu vápníku mají: dospívající 1200 mg/den, těhotné a kojící ženy 1400 mg/den, ženy v klimakteriu iStock_000008407489XSmall.jpg

Vápník se spolu s fosforem podílí na mineralizaci kostí a zubů. V buňce je vápník nezbytný pro přenos signálů, správnou funkci bílkovin, funkci buněčných membrán a svalovou kontrakci. Významnou roli má při funkci různých enzymů, aktivaci některých hormonů a v procesu srážení krve.

Nedostatek vápníku se projevuje především poruchami tvorby kostí. U mládeže může vést ke zpomalení růstu a vzniku křivice (rachitidy) končetin, ale i páteře. U dospělých lidí může dojít k řídnutí kostí – osteoporóze. Toto onemocnění hrozí především těhotným a kojícím ženám a starým lidem. Málo známým problémem je odvápňování kostí v důsledku sedavého zaměstnání. U lidí vázaných na lůžko a u starých lidí, kteří se málo pohybují. Při výrazně snížené pohybové aktivitě těla se díky specifickému hormonu uvolňuje vápník z kostí a dochází naopak ke zpomalení jeho zpětného zabudovávání.

Nadměrný příjem vápníku vede k poklesu stravitelnosti a schopnosti organizmu vápník dobírat z tělesných rezerv.

Odkud čerpáme vápník?

Přirozenými zdroji vápníku jsou především mléko a mléčné výrobky, sýry, tvrdá pitná voda, brokolice, luštěniny, mák, ořechy, a další potraviny a potravinové minerální doplňky. Vápník z potravin rostlinného původu bývá špatně stravitelný a je nevyužitý vyloučen stolicí z těla ven.