V přírodě je poměrně vzácný. V organizmu je přítomen ve všech tkáních, především v játrech, ledvinách, srdci, slezině, plicích a v mozku. Tělo dospělého člověka obsahuje velmi malé množství selenu, uvádí se údaj kolem 5 mg. Pokud je však zajištěn vyšší příjem potravou, jeho obsah se výrazně zvýší. Vstřebává se v tenkém střevě, v organismu se neuskladňuje do zásoby, rychle vzniká nedostatek. Stravitelnost selenu je ovlivněna i přítomností dalších prvků. Jeho vstřebávání snižuje vysoký příjem vlákniny, methioninu, dále zinku, kadmina a rtuti. Vylučuje se převážně močí. Deficit nastává při podvýživě a dlouhodobé parenterální výživě.
Zajímavost: Doporučená denní dávka selenu je 55 μg. Se selenem je však nutné zacházet v doplňcích výživy velmi obezřetně, neboť se jedná o prvek, který při vyšších příjmech způsobuje nepříjemné zdravotní problémy a otravy.
Selen se podílí na funkci celé řady enzymů, má důležitou roli v ochraně tkání poškozením buněk. Je v malých množstvích nepostradatelný pro tkáňové dýchání. Účastní se syntézy a metabolizmu tyreoidních hormonů, procesu tvorby bílkovin a je důležitý při reprodukci. Nedostatek selenu vede ke svalové slabosti, ztuhlosti, bolesti, kardiomyopatii (onemocnění srdečního svalu provázené poruchou jeho funkce), osteoarthritidě. Vede také ke snížení výkonnosti a poruchám reprodukce.
Ve vyšších dávkách je selen vysoce toxický a karcinogenní, k otravám člověka může dojít při předávkování minerálními doplňky na bázi selenu. Při akutní otravě bývá pozorován zápach z úst po česneku, nevolnost, průjem, podrážděnost, únava, deprese, bolesti hlavy, periferní neuropatie (parestézie), vypadávání vlasů, nehtů, kožní puchýřky.
Odkud čerpáme selen?
Přirozenými zdroji selenu jsou především mořské ryby, česnek, cibule, pažitka a pórek, vnitřnosti (játra, ledviny), vepřové a hovězí maso, některé druhy ořechů, rovněž celozrnné obiloviny (ovesné vločky, hnědá rýže). Údaje o obsahu Se v potravinách se velice různí, zejména u poživatin rostlinného původu. Vyplývá to z proměnlivého obsahu Se v půdě. Výborným kumulátorem selenu jsou houby.