Molybden je stopový esenciální prvek. Vstřebává se v žaludku a v tenkém střevě (sulfát a měď vstřebávání snižují), vylučuje se ledvinami a do žluči. Nejvíce molybdenu je obsaženo v játrech, slezině a ledvinách, menší množství ve svalech a dalších orgánech. Množství Mo v těle stoupá do 20 let a potom klesá. Stravitelnost molybdenu je poměrně vysoká. Doporučená denní dávka: Denní potřeba molybdenu se pohybuje kolem 30 µg u dětí a přibližně 60 až 80 µg u dospělých.
Molybden se se aktivně účastní v řadě enzymatických systémů, které jsou zodpovědné za metabolismus železa. Podporou ukládání fluóru působí zvyšování pevnosti kostí a zubů. Významnou roli hraje molybden i v prevenci zubního kazu a jeho přítomnost zvyšuje tvrdost zubní skloviny.
Nedostatek molybdenu se v praxi neobjevuje. Naopak nadměrný příjem molybdenu je častější. Vede ke zvýšení hladiny kyseliny močové a dně. Nadbytek molybdenu brzdí vstřebávání mědi, což může vést k anemii.
Odkud čerpáme molybden?
Vysoký obsah molybdenu je v luštěninách, celozrnném obilí a rýži. Poměrně dobrými zdroji jsou vnitřnosti, mléko a mléčné výrobky, ovoce, zelenina, ryby a tuky.