Vitamin K je rozpustný v tucích. Přirozeně se vyskytuje ve dvou formách - vitamin K1 (fyllochinon), který se nachází v rostlinách a jako vitamin K2, tohoto označení se používá pro skupinu sloučenin, tzv. menachinon, které lze nalézt především v mléčných výrobcích.
Vitamin K je nezbytný pro funkci několika proteinů podílejících se na srážení krve a dále je důležitý v procesu mineralizace kostí, buněčného růstu a metabolismu proteinů cévní stěny. Mimo to pomáhá snižovat riziko onemocnění osteoporózou a snižuje riziko zlomenin.
Nejlepší potravinovým zdrojem vitaminu K1 je zelená listová zelenina – např. špenát, brokolice, kapusta, zelí a salát. Vyskytuje se v některých rostlinných olejích a kvalitními zdroji jsou také oves, brambory, rajčata, chřest a máslo. Vitamin K2 je zastoupen v mléčných výrobcích, např. sýrech.
Dostatečný přísun vitaminu K je u většiny populace zajištěn z běžné stravy. Nedostatky se občas objevují u novorozenců a mohou způsobovat krvácení z nosu nebo dásní. Vyjímečně se příznaky nedostatku vitaminu K mohou objevit u lidí, kteří dlouhodobě nekonzumují listovou zeleninu a přijímají převážně obilninovou stravu. Obecně jsou nedostatkem vitaminu K ohrožení lidé užívající sulfonamidy, kumariny (skupina antikoagulancií), tuberkulostatika, laxativa s obsahem minerálních látek, hypolipidemika, antirevmatika, antikonvulziva, hypnotika a dlouhodobě užívající antibiotika.
Dodatečné užívání vitamínu K formou potravinových doplňků vždy konzultujte se svým lékařem nebo lékárníkem.