Latinský název: Agathosma betulina (P.J.Bergius) Pillans
(syn. Barosma betulina (P.J.Bergius) Bartl. & H.L.Wendl.)
ČeleďRutaceae – routovité
Cizí názvy: Buchu (GB), Bukko (D), Buchu (F), Bucco (I), Bucco, Boechoe (NL), Buhu (TR), Buko brezové (SK)
Anglosaská synonyma jsou bookoo, buku, diosma, bucku, bucco, round buchu
Lidové názvy:barosma, barossa, zápašnice březová, routa kapská, těhoves
Používaná část rostliny: list
(Bucco folium, Folia bucco rotunda)
Doba sběru: Celý rok, nejlépe na jaře nebo na podzim, kdy je maximum obsahových látek.
Sušení, sesychací poměr: Suší se na slunci nebo ve stínu. Zhnědlé listy je nutno po sušení odstranit, sesýchací poměr je cca 3:1.
Oblasti výskytu: Je domácí v Jižní Africe, pochází většinou ze sběru, kde roste pouze ve specifické oblasti tzv. Western Cape, mezi horami Cedarberg a horami Hottentots Holland. V původní oblasti Fynbos (Paarl až Citrusdal) se také začíná pěstovat a pro destilaci silice se sklízí až po 3 letech.
Obsahuje obvykle 1,0–2,5 % silice, která je hlavně složena z l-pulegonu, isopulegonu, diosfenolu (tzv. buchu kafr), l-isomenthonu, d-menthonu, d-limonenu, 8-merkapto-p-menthan-3-onu, 8-acetylthio-p-menthan-3-onu a piperiton epoxidu. Dále bývá přítomno více než 100 identifikovaných minoritních složek.
U izolované silice je potřeba rozlišovat relativní podíly pulegonu a diosfenolů, které kolísají, ale obecně má pravé buchu (A. betulina) v listu vyšší podíl diospfenolů, zatímco tzv. long buchu (A. crenulata, t. vroubkovaný) poskytuje silici s vysokým podílem pulegonu a malým nebo žádným obsahem diosfenolů. Protože druhý druh poskytuje větší výnos silice je obvykle na trhu většinou jen tato, tedy z druhu těhozev vroubkovaný, která má např. složení: limonen 16,6 %, linalool 0,5 % pulegon 35-45 % (metabolicky pulegon přechází na menthofuran a není považován za úplně bezpečnou látku).
Další obsahové látky zahrnují flavonoidy diosmin, rutin, kvercetin-3,7-glukosid a listy také obsahují sekundární látky jako pryskyřici a slizy.
Historie tradice použití:
Jihoafričtí domorodci Khoikhoi nebo také Khoi, Khoisan či Koi, používali jako tradiční prostředek na mnoho potíží a seznámili s ním první evropské osadníky kolem r. 1700. Jako původní obyvatelé jihozápadní Afriky také vyvinuli alkoholický nápoj známý jako buchu brandy, který se stále vyrábí a distribuuje.
Tradiční použití v lidovém léčitelství je zejména u močových problémů, ale používá se také proti stárnutí jako elixír mládí. Do oblasti léčiv v Evropě se použití doslalo až počátkem 19.století.
Použití:
Vnitřně:
K redukci bakterií a jiných patogenů při opakovaných nekomplikovaných onemocněních močových cest, kdy se celkový počet bakterií v moči obvykle nadměrně zvyšuje. Za antimikrobiální účinek jsou zodpovědné látky silice, které mají též efekt u nadýmání a močopudný účinek.
Zevně:
Buchu výtažky jsou účinné jako repelent hmyzu a deodorant.
Dávkování:
Vnitřně:
Obecně lze říci, že dávkování je individuální podle stupně postižení jedince, ale základní dávka je
počítána jako průměrná denní dávka 2,5 g práškovaných listů na 150 ml vody jako nálev nebo studený macerát (tento se musí použít bezprostředně a neskladovat) pro udržení zdraví dolních močových cest v mezích normálu, vždy rozděleno do 3-4 denních dávek.
V potravinářském průmyslu je silice používána do alkoholických a nealkoholických nápojů, mražených mléčných dezertů, cukrovinek, pečiva, marmelád a pudinků, ochucovadel a omáček (dresinků). Dávkování je zde opravdu nízké s maximem cca 0,002 % (v průměru 15,4 ppm).
Extrakty (výtažky, výluhy):
Tobolky s bucco silicí se obvykle formulují ve zředění 1 : 400 v lososových nebo rostlinných olejích, kde je objemová (v/v) koncentrace 0,25% (silice v jedné tobolce).
Zvláštní upozornění pro použití:
Jak uvedeno výše nezaměňovat s toxičtějším druhem těhozev vroubkovaný A. crenulata (L.) Pillans (syn. B. crenulata (L.) Hook. and B. serratifolia (Curt.) Willd.
Těhotenství a kojení:
Vzhledem k jisté toxicitě pulegonu a přestupu do mléka, není vhodné pro těhotné a kojící matky a také pro citlivé děti do 12 let.
Uchovávání: při teplotě do 25 °C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží sušený nerozdrobněný bucco list nejméně 2 roky, sušené extrakty pak nejméně 3 roky.