Bazalka pravá

Bazalka pravá
Bazalka pravá

Latinský název: Ocimum basilicum L.

 

Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

 

Cizí názvy: Basilic commun, Herbe royale (F), Basilienkraut, Königskraut (D),  Sweet basil (GB),  Basilico (I), Vasilikos (GR),  bazalka (SK), Manjericão, Alfavaca (PT),  Bazielkruid, Baziel (NL) , Alfábega, Albahaca, Albacar (E), Bazylia wonna (PL), Basilika, Basilkaört (S),  Bazsalikom, Közönséges bazsalikom (H) ,  Busuioc (RO) .                    

 

Lidové názvy: bazalka vonná, bazalička, bazilika, koření lásky, královna vůně

 

Používaná část rostliny: Nať (Ocimi herba)

 

Doba sběru/sklizně: květen-září dle regionu

 

Sušení, sesychací poměr:

Nať seřezanou cca 10 cm nad zemí lze dobře usušit v závěsu nebo v tenké vrstvě na sítech, vždy ve stínu, buď teplem přirozeným, nebo umělým. Při použití umělého tepla nesmí teplota překročit 35 °C, jinak by se ztrácela silice. Sesychací poměr je pro nať 4:1.

 

Oblasti pěstování:

Větší množství jsou produkována ve Francii, Itálii a Španělsku, mimo středomoří pak nejvíce v Maroku and Egyptě. V USA se rozvíjí pěstování v Kalifornii. V ČR pouze okrajově, ale odrůdový sortiment léčivých a aromatických rostlin obsahuje dvě vyšlechtěné odrůdy bazalky Litra (1986) a Ohře (1966).

 

Obsahové látky:

Silice je sice malé množství (cca 0,2-0,3%), ovšem je komplexního složení s mono­terpeny (ocimen, geraniol, kafr), seskvi­terpeny (bisabolen, karyofylen) a fenyl­propanoidy (methyleugenol) variabilního vzájemného složení v závislosti na půdním stanovišti a klimatu, přičemž se vyskytují specifické intra-druhové chemotypy s hlavní komponentou methylcinnamátem (až 28%),  1,8-cineolem, eugenolem, borneolem, ocimenem, geraniolem, anetholem;  a dále nízkoobsahové složky, nicméně výrazněji ovlivňující aroma, jako jsou citral, 10-kadinoly, methylchavikol (estragol), 3-oktanon, safrol, seskvithujen, a dále 1-epibicycloseskvifelandren , juvocimen 1 a juvocimen 2 .

Flavonoidy nejsou běžného typu a jsou zastoupeny např. xanthomikrolem, pikininem a orientinem.

Ostatní složky zahrnují např. i vitamin C a kys. rozmarýnovou.

 

Historie tradice použití:

Již v 16. století hovoří Mathiolli o účincích bazalky v části svého herbáře „O Bazalice Kapitola“, kterou nazývá Bazalika weliká (Ocimum Majus).

 

Použití: Používá se pro zlepšení chuti k jídlu, při nadýmání a mírných poruchách močových cest. Zevně 3% odvar k omývání a jako koupel při špatném prokrvení.

Silice se přepokládá jako antibakteriálně účinná a bazalka má antioxidační účinky díky obsahu kys. rozmarýnové a L-askorbové.

 

    Dávkování a příprava:

Vnitřně: 1 čajová lžička drcené bazalky (1-2 g) se přelije 150 ml vroucí vody a nechá se 15-20 min. vyluhovat v přikryté nekovové nádobě, poté se scedí, nejlépe plastovým sítkem. Pije se obvykle 3x denně po jídle.  Nálev se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.

Užití je častější do čajových směsí, kde lze podle vyhlášky použít do 5 % hmotnosti.

 

Pro sklizeň listů pro kuchyňské účely je nutné vyštipovat květenství, aby se rostlina rozkošatila a sklízí se jednotlivé listy čerstvé. Čerstvé listy se s oblibou přidávají i do koktejlů.

 

Extrakty (výtažky, výluhy, silice):

 

Dávkování izolátů bazalky jako aditiva pro stabilizaci a zvýraznění chuti různých potravin jako jsou omáčky, pomazánky, emulze a do směsí pro marinování masa, drůbeže a ryb je velmi nízké (většinou méně než 0,005 %).

V hořkých nápojích užívaných jako digestiva je nejznámější použití u francouzského likéru Chartreuse.

 

Zvláštní upozornění pro použití:

Je potřeba rozlišovat od Ocimum tenuiflorum L. (syn. Ocimum sanctum L.) což je bazalka posvátná, jinak se ve světě označovaná jako „tulsi“, hlavně v Indii a ta má jiné složení silice i účinky.

 

Těhotenství a kojení:

 Nelze doporučit použití nálevů ani odvarů bazalky u těhotných žen ani pod lékařským dohledem, protože jsou diskuse o mutagenním potenciálu estragolu i když jeho zastoupení se udává jako nízké (0,4 %).  Rozšířené používání bazalkových izolátů u jídel typu pizzy nedává žádné důkazy proti bezpečnosti u kojících žen, ale siličné látky přecházejí do mléka a mohou vyvolat u citlivých dětí alergické projevy.

 

Uchovávání

Při teplotě do 25 °C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží nať bazalky i extrakty nejméně 1 rok.