Pro zdravé žití > Nemoci a zajímavé články > Zajímavé články > Připravte tělo na letní sportování

Připravte tělo na letní sportování

Léto je obdobím, kdy se i ti lenivější z nás alespoň občas odhodlají ke sportovním aktivitám, jako je např. běhání, turistika, cyklistika nebo plavání.

Právě během teplého počasí je naše tělo vystaveno větší zátěži než obvykle, proto bychom ho měli dostatečně zásobit tekutinami, vitaminy a minerály, které mu pomohou lépe se adaptovat na teplé počasí a pohyb, na který není zvyklé.

Po dlouhé zimě, kdy spousta z nás vyvíjela jen minimální pohybové aktivity, je třeba naše tělo připravit na zvýšené množství a častější frekvenci pohybu, které k létu patří.

 

Základní pravidlo – dodržujte pitný režim!

Lidské tělo je tvořeno ze 60 % vodou, proto je nezbytné ho touto blahodárnou tekutinou pravidelně a v dostatečném množství zásobit. Právě v průběhu léta a při sportovních aktivitách vodu z našeho těla ztrácíme ve zvýšené míře formou pocení, které funguje jako vnitřní klimatizace našeho organismu. V okamžiku, kdy tělo zaregistruje nedostatek vody, nastaví úsporný režim, který se projevuje pocitem žízně. Toho bychom se ale měli vyvarovat, abychom se nedostali do útlumu a zbytečně neztratili pro nás tak důležité minerální látky. Vodu bychom tedy měli pít průběžně v menším množství, ideálně v půlhodinových intervalech. Dospělý jedinec by měl denně vypít 2–3 litry vody, v průběhu parných dní a při sportovních aktivitách až 5 litrů. Vyhnout bychom se měli slazeným nápojům, které obsahují velké množství cukru a nemají dostatečný hydratační účinek. Ideální je čistá voda doplněná minerálkami, a to hlavně při nadměrném pocení.

 

Na uvolnění organismu hořčík

Hořčík (magnezium) je stopový prvek, který hraje důležitou úlohu v procesu lidského metabolismu. Pozitivně působí na vysoký krevní tlak a zabraňuje poruchám srdečního rytmu. Po fyzické námaze pomáhá uvolnit svalové napětí. Jeho nedostatek se může projevit formou nervových poruch nebo svalovou křečí.

 

Pro získání energie – vitamin B

Dalšími důležitými látkami pro správné fungování metabolismu jsou vitaminy skupiny B. Právě při sportu nám pomáhají pozitivně ovlivnit funkci nervových a svalových buněk.

Péče o klouby

Mnoho z nás má pocit, že bolesti kloubů nebo jejich onemocnění se ho netýkají a postihují pouze příslušníky starší generace. To ovšem není pravda a správná péče o klouby v průběhu celého života nám může pomoci se potíží s nepříjemnými bolestmi v budoucnu vyvarovat. Právě v průběhu léta klouby zatěžujeme zvýšeným pohybem, a to nejen při běhání.

Jednou z možností prevence chránící klouby před poškozením je zvýšený přísun vitaminů, zejména vitaminu C, beta-karotenu, vitaminů E a D a rostlinných antioxidantů (např. flavonoidy a barevné pigmenty), které mají antioxidační účinek. Dále se doporučuje zvýšený příjem pojivových bílkovin (kolagen, elastin), mukopolysacharidů (chondroitin) nebo jednotlivých sacharidových cukerných komponent (glukosamin), a to zejména v kombinaci s nutraceutiky s protizánětlivým účinkem. Jde především o omega-3 polynenasycené mastné kyseliny eikosanovou a dokosahexaenovou a metylsulfonylmetan. „Tyto látky lze získat ze správně zvoleného složení denní stravy, jako např. z dostatku ovoce bohatého na barevné pigmenty (borůvky, maliny, brusinky), rybích produktů a zeleniny. U zvýšené fyzické aktivity pak obohacením diety vhodně vybranými doplňky stravy,“ říká MUDr. RNDr. Vilím Šimánek, DrSc.

Pokožka v létě

V neposlední řadě bychom neměli zapomenout na ochranu pokožky, která je během léta vystavena silnému slunečnímu záření. Proto je třeba používat ochranné prostředky s vysokým UV faktorem a vyhýbat se přímému slunci.