Pro zdravé žití > Nemoci a zajímavé články > Zajímavé články > Potravinové doplňky stravy: Ano či ne?

Potravinové doplňky stravy: Ano či ne?

12.5.2014

Přes zimu není naše strava tak pestrá, aby obsahovala všechny potřebné látky pro zdraví. Často ani nemáme čas myslet na několik porcí ovoce a zeleniny denně, vlákninu, minerály a další látky. Pomoci mohou potravinové doplňky. Poradíme, jak vybírat ty správné a co pozitivího vám jejich užívání může přinést.

Snažíme se být dokonalé za každé situace. Pracujeme na svém vzdělání, zlepšujeme postavení v práci, myslíme do budoucna, nedáme dopustit na rodinu, chceme být skvělé partnerky a chceme také skvěle vypadat. Tomu všemu podřizujeme svůj život, zdokonalujeme se, hubneme a k tomu pomalu denně navštěvujeme fitko. S tím vším ale souvisí i zvýšená potřeba vitaminů a minerálů pro naše tělo.

Kafe.cz zjistilo:

  • Podle posledních výzkumů až 90 % žen všeho věku zanedbává své zdraví a nedopřává tělu dostatek látek, které potřebuje pro své zdraví. A i když se můžeme snažit dodávat tělu vitaminy potravou, často to nestačí.

Vyberte ten správný

Reklamy, lékárny a dokonce i drogerie nabízejí tolik doplňků stravy, že je až nemožné se v nich vyznat a vybrat ten pravý. Pro začátek můžeme poradit, abyste se nenechali zmást. Často se stává, že je reklama klamavá a při bližším zkoumání některé multivitaminové přípravky neobsahují ani množství daných vitaminů uvedených na štítcích. Výrobci totiž spoléhají na to, že spotřebitel neumí v etiketách číst.

Mohlo by vás také zajímat: 5 vzácných přírodních olejů pro vaši krásu

Hned na začátku tak dodržte čtyři základní body:

  • ptejte se odborníka (lékař nebo lékárník) na doporučenou denní dávku určitých vitaminů – předávkování vitaminy není věc příliš ojedinělá a navíc tady neplatí, že čím více tabletek sníte, tím zdravější rázem budete
  • kupujte výrobky zavedených značek – kvalitní výrobky se na trhu drží několik let a zároveň můžete snadno zjistit původ látek, ze kterých se doplněk skládá, firma nemá problém se zveřejněním testů a přísné kontrolní výrobní mechanismy
  • nekupujte na internetu – pokud výrobek neznáte, rozhodně jej nekupujte na internetu a nenechte se zlákat nabídkou „levných“ doplňků z cizích zemí, často pocházejících z asijských zemí
  • a hlavně vždy čtěte příbalový leták

5 důvodů pro vitaminy

Důvod první: Omezení chutí

Správná hladina vitaminů v těle způsobí, že nás mnohem méně přepadají nezvladatelné chutě či nepřekonatelný hlad. Snadno a lehčeji tak můžeme udržovat štíhlou linii bez výčitek nebo nezdravých diet.

Důvod druhý: Více energie

Dobré a komplexní vitaminy udržují správnou hladinu železa v těle. To je důležité, protože nedostatek železa může způsobit chudokrevnost, která se projeví únavou a zhoršením tělesné výkonnosti. Železo bychom měli všichni přijímat hlavně stravou, ale pokud to není dostatečné, pak se hodí právě vyvážený multivitaminový přípravek. A navíc, dámy, věděly jste, že jeho nedostatek může způsobovat vypadávání vlasů?

Důvod třetí: Ochraňujete své srdce

Komplexně vyvážené složky v multivitaminech jsou podle posledních výzkumů spojeny s nižším rizikem srdečních chorob. Ale důležité je si uvědomit, že je to pouze pomoc, podpora organismu. Multivitaminy rozhodně nejsou náhradou za ovoce a zeleninu nebo jinou důležitou stravu.

Důvod čtvrtý: Je to prevence proti rakovině

Podle nedávno provedené studie na univerzitě v Bostonu je prý při užívání základních vitaminů podle doporučených denních dávek vhodné jako prevence rakoviny prsu. Riziko onemocnění se prý zvedá v případě, že si žena občas dopřeje skleničku alkoholu. Ale ruší se v případě, že si žena denně dopřeje takový menší „vitaminový koktejl“, ať už v čerstvé, nebo doplňkové podobě.

Důvod pátý: Pozitivně ovlivňují plodnost

Ženy, které nemohou otěhotnět, často sahají po všem možném i nemožném, aby svou nebo partnerovu plodnost podpořili co nejvíce. Přitom v případě, že vám nechybí žádný vitamin a své tělo dopujete správnými doplňky, máte až o 41 % nižší riziko ovulační neplodnosti. Alespoň to tvrdí výzkumy z Harvardské univerzity. Nejlepšími vitaminy na podporu plodnosti je kyselina listová, další vitaminy skupiny B a také vitamin E.

Zdroj: http://www.kafe.cz/krasa-a-zdravi/potravinove-doplnky-stravy-ano-ci-ne-30689.aspx#.U3DP1_l_uXx