Nezastupitelný selen

29.4.2016

Selen je prvek celkem méně známý, nenápadný, jeho funkce v lidském těle jsou však nezastupitelné. Nejen že zpomaluje stárnutí buněk, ale podporuje i obranu organismu proti nádorovým chorobám. Jeho nedostatečnému užívání je tedy třeba se vyvarovat.


Selen je vzácně se vyskytující minerál. Ačkoliv je v potravě přítomný v malém množství, jeho účinky pro člověka jsou zásadní. Nejenže jde o antioxidant, který chrání lidský organismus před nebezpečnými volnými radikály, ale dokonce je prokázané, že svou roli hraje i při prevenci rakovinného bujení, dostatečné dávky totiž pomáhají proti vzniku zhoubných nádorů.Mezi nejdůležitější účinky užívání selenu patří:

  • Přispívá k normální spermatogenezi
  • Udržuje normální stav vlasů a nehtů
  • Pomáhá ke správné funkci imunitního systému
  • Přispívá ke správné činnosti štítné žlázy
  • Chrání buňky před oxidativním stresem

Běžná denní spotřeba selenu se pohybuje okolo 25–100 mikrogramů, nicméně v krátkodobých léčebných dávkách je možné ho užívat i ve vyšším množství, tj. 400–600 mikrogramů denně. Doporučenou denní dávkou jak pro ženy, tak pro muže je 65 mikrogramů, přičemž je vhodné selen užívat s vitaminem E, společně jsou totiž tělu ještě prospěšnější.Správnému dávkování selenu by měli pozornost věnovat především:

  • Těhotné a kojící ženy
  • Kuřáci
  • Lidé s větším sklonem k rakovině

Přestože nedostatek selenu s sebou nepřináší žádné fatální následky spojené s kolapsem některé orgánové soustavy, dle statistiky je v takové situaci vyšší pravděpodobnost, že onemocníte rakovinou či srdečním, zánětlivým nebo imunitním onemocněním. Vážnější vliv má nedostatek selenu především na lidský plod, kterému tak hrozí různé vrozené poruchy. Mezi pozorovatelné projevy patří svalová slabost, podrážděnost nebo únava.Pozor je však třeba dát si i na předávkování selenem, protože v tomto případě je otrava velice snadná. Dávky by nikdy neměly přesáhnout 900 mikrogramů, tehdy se selen stává pro tělo již silně toxickým. Nadměrné užívání se může projevit poruchami trávení, nevolností přecházející ve zvracení, vypadáváním vlasů, depresemi či nervozitou.Významným zdrojem selenu jsou např. paraořechy, mořské plody, vnitřnosti, drůbeží maso, kvalitní celozrnné pečivo, vejce, ovesné vločky, brokolice, fazole nebo divoká rýže. Pokud je vaše strava na selen chudá nebo se nacházíte v životní fázi, kdy potřebujete jeho zvýšený příjem, je vhodné poradit se se svým lékařem nebo lékárníkem, který by vám měl pomoci vybrat vhodný doplněk stravy.Zdroj: www.klinikazdravi.cz, 27. 4. 2016