Mít nemocné dítě je noční můra snad každého rodiče. I obyčejné nachlazení je nevítaným návštěvníkem. Pro rodiče malých dětí, hlavně pokud ještě neumějí mluvit, je těžké odhadnout, zda se opravdu jedná o obyčejnou rýmu a kašel, se kterými si poradí doma sami, nebo je nutná návštěva lékaře.
Objeví-li se zvýšená teplota, není nutné se jí snažit za každou cenu hned srážet. Do určité výše je teplota pro tělo naopak žádoucí a značí boj s patogeny, který se v těle odehrává. Až když překročí hranici 38,5 °C, je vhodné podat antipyretika. Zároveň je důležité snažit se přesvědčit děti, i když mají nechutenství, aby si daly něco k jídlu a napily se – to jim pomůže zlepšit okysličení organismu. Hlavně zásobování těla dostatečným množstvím tekutin je v případě nemoci velmi důležité.
Imunitní systém lze podpořit podáváním vitaminu C. Zinek není nutné podávat vůbec, pokud dítěti vyloženě nechybí, stejně tak železo. Dokonce je dobré zkusit vyřadit na nějakou dobu i maso, jelikož některé patogeny železo (i z masa) potřebují. Lidské tělo to dobře ví, a proto se ho snaží schovat, a proto pak může nemocný mylně působit anemicky. Vitamin B12 je vhodným doplňkem při onemocněními hlavně virového původu. Pokud se navíc zkombinuje s vitamine B6, podpoří se schopnost těla přenášet kyslík.
Velká opatrnost je namístě v případě podávání expektorancií a mukolytik – léčiv na kašel, jejichž cílem je odstranění hustého hlenu pomocí jeho zředění. Pokud má malý pacient problémy s dýcháním, může mu pomoci poloha na břiše, kterou je vhodné dopřát mu několikrát denně.