25.4.2014
Velkou část populace každoročně trápí jarní únava. Na lidském organismu se projevuje vliv zimních měsíců, nedostatek vitaminů, pohybu a s tím související nárůst váhy. To všechno má za následek pokles životního elánu a oslabení imunitního systému.
Zimní měsíce a s nimi spojený nedostatečný příjem vitaminů ze sezonního ovoce má za následek oslabení našeho imunitního systému a zvýšený výskyt únavy. Za ní stojí rovněž nedostatek slunečních paprsků, které pozitivně ovlivňují naši náladu, proto se na konci zimy často cítíme unavení, vyčerpaní a bez nálady. Někdy dokonce může dojít i na lehčí formy deprese.
Je proto nezbytné po zimě organismus nastartovat. Stačí přitom dodržovat pár zásad zdravého životního stylu a během relativně krátké doby se můžeme dostat opět do skvělé formy.
Rady, jak porazit jarní únavu a vyhnout se špatné náladě
Změňte svůj jídelníček a stravovací návyky
Nezapomeňte na potraviny s vysokým obsahem vitaminu C (ovoce, zelenina) a vitaminu B (mléčné výrobky, slunečnicová semínka, kukuřice aj.). Dále se doporučuje do stravy zařadit potraviny s obsahem železa (rozinky, játra, špenát aj.) a s obsahem vápníku, draslíku, zinku, sodíku a dalších minerálů. Pokud máte pocit, že je vaše strava na tyto látky chudá, můžete je tělu dodatečně dodat prostřednictvím kvalitních doplňků stravy. Vhodným doplňkem jsou přípravky obsahující guaranu, ženšen, kofein, koenzym Q10, pupalku, echinaceu a ginkgo bilobu. S jejich výběrem by vám měl poradit praktický lékař nebo lékárník.
Zlepšete si náladu
Najděte si během jara místa a aktivity, které vás psychicky obohacují. Choďte na procházky do lesa, užívejte si jarního sluníčka a teplejšího ovzduší. Nezapomínejte na úsměv – má řadu pozitivních vlivů na naše tělo i duši. Po zimě mnoho z nás trpí příznaky špatné nálady a uchyluje se k užívání léků, které pomáhají odstraňovat úzkost, napětí a strach, a to často bez vyšetření erudovaným odborníkem. V mnoha případech však tělu pouze schází esenciální aminokyselina L-tryptofan, která se na udržení dobré nálady nezanedbatelně podílí. Ta je obsažena převážně v červeném a tučném mase, ale tělu ji ve zvýšených dávkách můžeme dodat ve formě doplňků stravy.
Pohyb je základ
Jaro je ideální období pro vyjížďky na kole, kolečkových bruslích nebo pro běhání. Vyzkoušejte moderní sporty, například jógu nebo pilates, které se dají praktikovat i venku a zvyšují vitalitu a energii v těle.
Dostatek spánku
Spánek je jeden z nejefektivnějších nástrojů pro regeneraci organismu. Snažte se chodit spát každý den v podobný čas. Ideální doba spánku se pohybuje mezi 7 a 9 hodinami.
Dodržujte pitný režim
Nedostatek tekutin může být prvotní příčinou únavy a bolestí hlavy. Aby se toxické látky vyplavily z našeho těla, je zapotřebí vypít denně minimálně 2–3 litry tekutin. Vyvarujte se nadměrné konzumace slazených nápojů, kávy nebo alkoholických nápojů. Naopak zařaďte různé bylinné čaje.
Únava ale může být také příznakem celé řady chorob. Pokud s ní bojujete již delší dobu a nepomáhají vám ani výše uvedené zásady zdravého životního stylu, navštivte lékaře a své problémy s ním zkonzultujte.
Zdroj: www.casopis-elixir.cz