Vypadají jako léky, ale ve skutečnosti jsou zvláštní kategorií potravin. Obsahují vitamíny, minerály a další látky, které mají dodat tělu živiny.
Většina odborníků se shoduje, že doplňky stravy mají v našem jídelníčku své místo, protože ne všichni jsme schopni našemu organismu dodat zdraví prospěšné látky z běžné stravy. Ta je také často nevyvážená. Ale pozor! Doplňky stravy nemohou zastoupit užívání léků v případě onemocnění.
Zeptejte se odborníka
Nákup doplňků stravy vždy konzultujte se svým lékařem, výživovým poradcem nebo lékárníkem. Ti vám poradí a pomohou vám vybrat ten nejvhodnější přípravek.
Dávejte přednost výrobkům zavedených firem
Dobré jméno firmy je důležitým ukazatelem toho, že nabízené doplňky stravy jsou kvalitní. Zavedení výrobci mají spolehlivé postupy a přísné kontrolní mechanismy, aby do prodeje nepustili jakkoliv nefunkční produkty.
Nekupujte neznámé doplňky stravy na internetu
Pokud daný produkt neznáte nebo s ním nemáte zkušenosti, rozhodně ho nekupujte prostřednictvím nerenomovaných internetových obchodů. I když vás může lákat svým atraktivním obalem či cenou, může být pro váš organismus nefunkční, v horším případě i škodlivý.
Pozor na asijské doplňky stravy
S rozšířením internetu jako prodejního kanálu stoupá nabídka neznámých produktů pocházejících z asijských zemí. V takovém případě buďte vždy opatrní, tyto výrobky často nesplňují evropské normy a mohou být pro lidské zdraví velmi nebezpečné. Na tyto přípravky můžete narazit i v tržnicích.
Nevěřte na zázraky
Obecně platí, že kvalitní doplňky stravy jsou pro lidský organismus prospěšné a dokážou zdraví výrazně posílit. Pokud však výrobce slibuje nereálné, jako např. úbytek na váze 20 kg za několik týdnů či měsíců nebo 100% prevenci infarktu myokardu, v tom případě výrobek nekupujte. Výrobce se snaží zneužít vaší situace a záměrně slibuje nemožné.
Názor odborníka
Zdravá a vyvážená strava je pro mnoho lidí problém, protože nejsou schopni zásady zdravého stravování pravidelně dodržovat. „V případě, kdy člověku v dietě scházejí některé pro zdraví nezbytné látky, jsou doplňky stravy nezbytné. Například užívání koenzymu Q10 je vhodné hlavně u těch jedinců, kteří pravidelně užívají léky na snižování hladiny cholesterolu v krvi.
Tato látka je nejvíce obsažena v játrech, která ovšem nejsou běžnou součástí jídelníčku většiny z nás,“ říká MUDr. Vilím Šimánek, DrSc., a dodává: „To samé se týká např. doplňků stravy s obsahem kolagenu, glukosaminu, N-acetylglukosaminu nebo chondroitinsulfátu – nutraceutik prospěšných při zánětlivých onemocněních kloubů. Ta se vyskytují převážně v kůžích a chrupavkách, které také většinou nekonzumujeme.“
Zdroj: www.blesk.cz