Pro zdravé žití > Nemoci a zajímavé články > Zajímavé články > Doplňky stravy – jak je vybírat a na co si dávat pozor

Doplňky stravy – jak je vybírat a na co si dávat pozor

6.9.2017

Minerály, vitaminy a další důležité látky jsou pro správné fungování našeho organismu nepostradatelné. Málokdo však pokryje základní potřebu těchto živin jen ze stravy. To se pak odráží na našem duševním i fyzickém stavu.


Deprese, alergie, problémy s tlakem, nemoci pohybového aparátu, infarkty a mnoho dalšího – to vše je spojené s nesprávnou životosprávou.  Některé látky chybí v důsledku špatné stravy, některé si tělo v dostatečné míře zkrátka nevyrobí. V takových případech přicházejí na řadu doplňky stravy. 

Jak ale vybrat ty správné?

Výběr doplňků stravy je obecně velmi podceňován. V době internetu se navíc lidé moc nezabývají odbornou radou lékárníků či jiných odborníků a kupují tu nejlákavější věc, která jim přijde pod ruku. A často také nejlevnější. Koupě neznámého přípravku však může být velmi nebezpečná.

 

I přes snahu státních orgánů se na našem trhu stále objevují doplňky stravy, které proklamované látky neobsahují, a v některých případech mohou dokonce našemu zdraví ublížit. Nejčastěji se jedná o nekvalitní produkty z Číny. Jedním z důležitých kritérií je tedy to, kde doplňky stravy kupujeme.

 

Určitou garancí jsou kamenné lékárny a zavedené e-shopy. Vždy bychom měli věnovat pozornost také obsahu účinných látek. Často se stává, že levnější doplněk stravy obsahuje větší množství účinných látek než ten dražší, v jehož ceně se odrážejí náklady na reklamu a vysoké marže.

 

Základní rady, jak postupovat při výběru potravinových doplňků:

 

1. Zeptejte se odborníka

Při nákupu doplňků stravy konzultujte výběr se svým lékařem nebo lékárníkem. Ti vám pomohou vybrat ten nejvhodnější přípravek.

 

2. Rozhodující není cena nebo reklama

Vyšší cena vždy neznamená vyšší kvalitu. Platí to samozřejmě i opačně.

 

3. Upřednostňujte výrobky zavedených firem

Dobré jméno společnosti je důležitým ukazatelem toho, že nabízené doplňky stravy jsou kvalitní. Tito výrobci mají mimo kvalitních výrobních procesů i přísné kontrolní mechanismy a dbají na kvalitu.

 

4. Nekupujte neznámé doplňky stravy na internetu

Pokud daný produkt neznáte nebo s ním ještě nemáte zkušenosti, rozhodně ho nekupujte prostřednictvím internetových obchodů. I když vás může lákat svým atraktivním obalem nebo cenou, může být pro váš organismus nefunkční, v horším případě i škodlivý.

 

5. Pozor na asijské doplňky stravy

S rozšířením internetu jako prodejního kanálu se rozšiřuje také nabídka neznámých produktů pocházejících z asijských zemí. V tomto případě buďte vždy obezřetní, tyto výrobky často nesplňují evropské normy a mohou být pro lidské zdraví obzvlášť nebezpečné. Tyto přípravky se často prodávají také v tržnicích.

 

6. Kontrolujte obsah

Každý přípravek má mít na obalu uvedeno, kolik procent účinných látek obsahuje. Tento údaj porovnejte s jinými preparáty a vybírejte ten, který je nejblíže doporučené denní dávce daného vitaminu či minerálu.

 

7. Čtěte všechny důležité informace

Vždy si řádně přečtěte složení a další informace – např. o dávkování a doporučené denní spotřebě. Rozhodně neplatí, že čím víc tabletek spolknete, tím budete zdravější.

 

8. Doplňky stravy nejsou plnohodnotnou náhradou

Jejich konzumace není to jediné, co můžete pro svoje zdraví udělat. Dále dbejte na správnou životosprávu, sportujte a relaxujte.

 

Zdroj: trendmagazin.cz