12.12.2016
Únava, změny nálad nebo nežádoucí psychické projevy – to vše může mít za následek nedostatek zinku. Tento minerální prvek sice v našem těle nemá příliš velké zastoupení, o to je však významnější. Proč dohlížet na dostatečný přísun zinku a v jakých potravinách ho nalezneme?
Doporučená denní dávka zinku se pohybuje okolo 15 mg denně pro osoby starší 15 let, pro děti jsou dávky menší, a naopak v těhotenství a v období kojení je potřeba dávku zvýšit. Zinek se nachází hlavně v potravinách bohatých na bílkoviny, jako je např. libové maso, játra, mléko, vaječné žloutky či mořské ryby. Významným podílem je obsažen i v chlebu z hrubé obilné mouky a v sušených luštěninách. Obecně lze říct, že z živočišných zdrojů se vstřebává lépe než ze zdrojů rostlinných, na což by si měli dát pozor hlavně vegetariáni.
K nedostatku zinku může dojít několika způsoby. Může chybět ve stravě, což se objevuje především u alkoholiků a pacientů s mentální anorexií. Příčinou však může být i nevhodně složený jídelníček nebo nejrůznější diety. Vstřebávání zinku může být také zhoršeno při některých nemocech trávicího traktu. Jeho nedostatkem můžou trpět i pacienti s jaterními problémy, nemocnými ledvinami či rakovinou.
Zinek je svou přítomností v organismu užitečný v mnoha ohledech. Zde je několik příkladů:
- Přispívá k normálnímu metabolismu kyselin, zásad, sacharidů, makroživin, mastných kyselin a vitaminu A
- Přispívá k normálním rozpoznávacím funkcím
- Přispívá k normální syntéze DNA, bílkovin
- Přispívá k normální plodnosti a reprodukci
- Přispívá k udržení normálního stavu vlasů, kostí, nehtů, pokožky a zraku
- Přispívá k udržení normální hladiny testosteronu v krvi
- Přispívá k normální funkci imunitního systému
- Pomáhá v ochraně buněk před oxidativním stresem
- Podílí se na procesu dělení buněk
Deficitních projevů existuje rovněž spousta. Kromě psychických projevů se můžete setkat např. se zhoršeným stavem kůže, vlasů či nehtů. Dále je běžný zvýšený výskyt průjmu. Pro těhotné ženy představuje nedostatek zinku také riziko – může mít za následek zpomalení růstu plodu, komplikace při porodu, ale i vrozené vady či spontánní potraty. Nadměrné užívání zinku s sebou vážnější rizika nenese, resp. jsou velice malá. Při dlouhodobém přijímání vyšších dávek může dojít ke snížení vstřebávání železa a mědi.
Je důležité zdůraznit, že už i mírný nedostatek zinku vede k porušení imunity a vyšší nemocnosti i mortalitě na infekční onemocnění. Proto uzpůsobte svůj jídelníček nebo se poraďte s lékárníkem – zinek lze užívat i jako doplněk stravy.
Zdroj:
www.gastrohouse.cz