Latinský název: Vaccinium macrocarpon Aiton
/synonymum Oxycoccus macrocarpus (Aiton) Pers./
/čeleď Ericaceae - vřesovité /
Pozn. Americké brusinky rostou na keřících od velikosti 20 cm až 200 cm, které se nazývají klikva velkoplodá a je nutno je odlišovat od nám známých 10-20 cm vysokých keříků brusinky (Vaccinium vitis idaea L.) a rovněž od klikvy žoraviny Vaccinium oxycoccos L. (syn. Oxycoccus quadripetalus Gilib.), která je domácí i v Eurasii a je někdy součástí tekutých přípravků.
Cizí názvy: canneberge (F), Moosbeere (D), cranberry, large cranberry, marsh apple,trailing swamp cranberry (GB/USA), suureviljaline jõhvikas, (SF), kronsbeere (S).
Lidové názvy:blatnice, mechová brusinka, kamenka (pouze pro klikvu žoravinu Vaccinium oxycoccos L.).
Používaná část rostliny: plod, čerstvá šťáva z plodů, list
(Vaccinii macrocarpi fructus,Fructus Macrocarponii, Succus fructi macrocarponii recentis).
Doba sběru: v pozdním létě až podzimu podle klimatického pásma září až říjen (u nás se divoce nevyskytuje).
Sušení, sesychací poměr: suší se průmyslově na sušárně, ale většinou se používá pro extrakci v čerstvém stavu.
Oblasti pěstování: pochází prakticky pouze z kultur zakládaných již počátkem 19. století v USA a Kanadě, větší množství jsou produkována v původní oblasti výskytu v Severovýchodní Americe (80% USA, 20% Kanada), nyní začínají plantáže také v Chile.
Obsahové látky: obsahuje organické kyseliny (např. chinovou a citrónovou, které převládají), fenolické kyseliny (např. chlorogenovou a p-kumarovou). Dále plody obsahují až 10 % tříslovin (většinou katechinového typu). Hlavní flavonoidy jsou myricetin a glykosidy kvercetinu. Ovšem hlavní zájem přitahují barevné glykosidy zvané anthocyaniny látky, které jsou založeny na anthocyanidinech (tzv. aglykonech) cyanidinu a peonidinu, na které je navázána glukóza, arabinosa nebo galakóza v poloze 3, což dává celkem 6 anthocyaninů (zejména peonidin 3-arabinosidu a peonidin 3-galaktosidu). Izoláty brusinek se standardizují obvykle na množství proanthocyanidinů (PAC), což jsou tzv. kondenzované třísloviny složené obvykle ze dvou flavan-3-olů jako aglykonů, hlavně epicatechinu a malého monožství epigallokatechinu (EGC). Dále obsahují iridoidy jako monotropein a též ursolovou kyselinu a její deriváty.
Historie tradice použití: tradiční použití v lidovém léčitelství vychází z empirických zkušeností při léčení horečky, potíží močového měchýře a jaterních chorob, a to v Americe. Poté se dostaly tekuté přípravky do amerického lékopisu a teprve v druhé polovině 20. století se použití postupně přeneslo do Evropy. Mezi léty 1966 až 2009 bylo provedeno cellem asi 20 klinických studií, které většinou prokázaly snížení bakteriurie, tj. nežádoucí přítomnosti bakterií v moči i u asymptomatických jedinců.
Použití:
Vnitřně:
Zvyšuje eliminaci (vylučování) bakterií při opakovaných onemocněních močových cest, kdy se celkový počet bakterií v moči obvykle zvyšuje až kolem 100 000 v 1 ml, přičemž po redukci mikrobů zabraňuje jejich dalšímu uchycování na stěnách močového měchýře.
U chorob z nachlazení močového měchýře (hlavně u žen, kde uropatogenní E.coli pocházející ze střevního traktu mají na povrchu tzv. fimbria, tedy třásně či třepení k uchycení na stěnách močových cest) účinně podporuje přirozenou obranyschopnost organizmu a rychlejší rekonvalescenci snížením tvorby bakteriálních fimbrií.
Rovněž byla zjistěna jistá inhibiční aktivita koncentrovaného výtažku ze šťávy amerických brusinek proti některým dalším mikrobům, např.Alcaligenes faecalis, Clostridium perfringens, Enterococcus faecalis, Mycobacterium phlei, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella california, Salmonella enteritidis, Salmonella typhimurium, Shigella sonnei, Staphylococcus aureus and methicillin resistentnímu kmeni S. aureus. Některé práce též popsaly účinek redukce Helicobacter pylori žaludečním traktu postižených pacientů.
Byla též prokázána vysoká antioxidační aktivita plodů „in vitro“, při obsahu anthocyaninů 0,32 mg/g čerstvé hmotnosti a koncentraci fenolických látek v sumě of 3,15 mg/g čerstvé hmotnosti, což dává podklady pro předpokládaný protizánětlivý účinek.
Dávkování:
Vnitřně: Pro zvládání ataků mikrobů na močový měchýř se podává denní dávka brusinkové šťávy v rozmezí 360–960 ml a pro udržení zdraví dolních močových cest v mezích normálu, pak 30–300 ml (30% koncentrace nebo její ekvivalent) vždy rozděleno do 2-3 denních dávek. Pevné aplikační formy jako tablety nebo tobolky s obsahem různě koncentrovaných extraktů: 1–6 dávek denně, jako ekvivalent 90 ml brusinkové šťávy s obsahen 200–500 mg pevných látek. Podle francouzské státní autority AFSSA je k dosažení účinku nutno dodat min. dávku 36 mg proanthocyanidinů (PAC) denně, která má být obsažena v nejméně 29 g čerstvých zralých brusinek.
Obecně lze říci, že dávkování je individuální podle síly postižení jedince a rozsah dávek sušených brusinek přepočtené v různých potravinářských produktech na trhu se pohybuje v následujících hodnotách denně:
- 29 g čerstvých nebo želírovaných brusinek s 36 mg PAC
- 39 g ovocné dřeně (pyré) s 36 mg PAC
- 27 g sušených brusinek konzervovaných cukrem s 36 mg PAC
- 63 g sušených brusinek ve směsi s červenými nebo žlutými plody s 36 mg PAC
- 26 g sušených brusinek ve směsi s plody borůvky s 36 mg PAC
Děti ve věku 2-18 let by měly mít dle literatury doporučenou dávku 15 ml brusinkové šťávy na 1 kg hmotnosti těla.
Extrakty (výtažky, výluhy, šťáva-succus): nejlepším vyluhovadlem pro zralé plody je voda, ale většinou se pro izolaci extraktů užívá přímé lisování čerstvých plodů za studena. Obvyklý poměr čerstvé brusinky extrakt je kolem 34:1 a šťáva/extrakt 7:1, ale počty z kolika gramů čerstvých brusinek se připraví jedna denní dávka, kolísají mezi 17 g až 300 g brusinek - toto je třeba vzít v úvahu při aplikaci u akutních případů.
Zvláštní upozornění pro použití: není vhodné pro pacienty s rizikem výskytu oxalátových ledvinových kamenů, protože obsahové látky brusinek snižují vylučování šťavelanu vápenatého a naopak zvyšují vylučování citrátů. Původní podezření na interakci / ovlivňování účinnosti protisrážlivého léčiva warfarinu se po kritickém hodnocení jenoho tuctu hlášených případů neprokázalo.
Těhotenství a kojení: pod dohledem lékaře je nutno být pouze při konzumaci výrazně větších dávek, než byly u těhotných shledány jako neškodné (ekvivalent 240 - 720 ml 27% brusinkové šťávy od 16 týdnů po otěhotnění do porodu).
Uchovávání: při teplotě do 25 °C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží sušené brusinky nejméně rok, sušené extrakty pak nejméně 2 roky.